Aktiebolag Östersund
Östersunds Bowlinghall AB
113 sökningar
Omsättning 2025
5,4 mkr
+9,6 %Rörelsemarginal
15,4 %
+11,1 p.e.Soliditet
77,2 %
+42,4 p.e.Anställda
4
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 425 | 4 949 | 5 157 | 5 742 | 4 454 |
| Rörelseresultat | 836 | 212 | 245 | 261 | 453 |
| Årets resultat | 661 | 167 | 188 | 178 | 701 |
| Eget kapital | 1 314 | 653 | 485 | 298 | 3 162 |
| Balansomslutning | 1 703 | 1 879 | 1 869 | 1 956 | 3 896 |
| Anställda | 4 | 5 | 5 | 2 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 425 | 4 949 | 5 157 | 5 742 | 4 454 |
| Personalkostnader | 1 453 | 1 606 | 1 578 | 1 776 | 1 781 |
| Av- och nedskrivningar | 140 | 208 | 205 | 212 | 216 |
| Övriga externa kostnader | 1 922 | 1 980 | 2 062 | 2 070 | 1 660 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 074 | −943 | −1 067 | −1 423 | −344 |
| Rörelseresultat | 836 | 212 | 245 | 261 | 453 |
| Ränteintäkter | 2 | 12 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 5 | 26 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 837 | 223 | 243 | 235 | 452 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 442 |
| Skatt | 176 | 56 | 55 | 57 | 193 |
| Årets resultat | 661 | 167 | 188 | 178 | 701 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 101 | 241 | 449 | 632 | 843 |
| Varulager | 90 | 96 | 68 | 37 | 36 |
| Kortfristiga fordringar | 665 | 648 | 493 | 630 | 471 |
| Kassa och bank | 847 | 894 | 859 | 657 | 2 546 |
| Omsättningstillgångar | 1 602 | 1 638 | 1 420 | 1 324 | 3 053 |
| Summa tillgångar | 1 703 | 1 879 | 1 869 | 1 956 | 3 896 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 533 | 366 | 177 | 0 | 2 341 |
| Eget kapital | 1 314 | 653 | 485 | 298 | 3 162 |
| Justerat eget kapital | 1 314 | 653 | 485 | 298 | 3 162 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 89 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 389 | 1 226 | 1 295 | 1 658 | 734 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 703 | 1 879 | 1 869 | 1 956 | 3 896 |
| Ställda säkerheter | 2 800 | 2 800 | 2 800 | 4 400 | 4 400 |
Verksamhet
Östersunds Bowlinghall AB omsatte 5,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 478 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,4 procent, och soliditeten var hög — 77,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Östersund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva bowlinghallsverksamhet, café, matservering, försäljning av bowlingutrustning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Malin Stålhandske (f. 1976) Styrelseledamot
- Cecilia Stålhandske (f. 2006) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Erik Ragnarsson (f. 1983) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-01-18 |
|---|---|
| Bransch | Övrig fritids- och nöjesverksamhet (SNI 93290) |
| Adress | Bangårdsgatan 2C, 831 37, Östersund Besök: Bangårdsgatan 2 C, Östersund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |