Aktiebolag Stockholm
Östermalmstandläkarna AB
178 sökningar
Omsättning 2025
7,1 mkr
+9,1 %Rörelsemarginal
3,1 %
−1,3 p.e.Soliditet
71,3 %
+13,1 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 084 | 6 492 | 5 977 | 5 032 | 5 509 |
| Rörelseresultat | 217 | 281 | −26 | −326 | −92 |
| Årets resultat | 168 | 277 | −29 | −327 | −95 |
| Eget kapital | 700 | 532 | 255 | 283 | 610 |
| Balansomslutning | 982 | 914 | 849 | 843 | 1 173 |
| Anställda | 6 | 6 | 5 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 084 | 6 492 | 5 977 | 5 032 | 5 509 |
| Personalkostnader | 3 472 | 3 020 | 2 774 | 2 499 | 2 741 |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 96 | 155 | 171 | 181 |
| Övriga externa kostnader | 2 429 | 2 106 | 2 077 | 1 796 | 1 690 |
| Övriga rörelseposter, netto | −932 | −989 | −997 | −892 | −989 |
| Rörelseresultat | 217 | 281 | −26 | −326 | −92 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 4 | 3 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 216 | 277 | −29 | −329 | −95 |
| Skatt | 48 | 0 | 0 | −2 | 0 |
| Årets resultat | 168 | 277 | −29 | −327 | −95 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 129 | 99 | 159 | 251 | 421 |
| Varulager | 88 | 37 | 37 | 26 | 95 |
| Kortfristiga fordringar | 462 | 473 | 343 | 282 | 335 |
| Kassa och bank | 303 | 305 | 310 | 284 | 322 |
| Omsättningstillgångar | 853 | 815 | 690 | 592 | 752 |
| Summa tillgångar | 982 | 914 | 849 | 843 | 1 173 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 432 | 155 | 184 | 510 | 605 |
| Eget kapital | 700 | 532 | 255 | 283 | 610 |
| Justerat eget kapital | 700 | 532 | 255 | 283 | 610 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 49 | 169 |
| Kortfristiga skulder | 282 | 382 | 594 | 511 | 394 |
| Summa eget kapital och skulder | 982 | 914 | 849 | 843 | 1 173 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Östermalmstandläkarna AB 7,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 71,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva uthyrning av lokaler till tandläkare, hygienister och andra verksamheter inom dentologin, bedriva tandläkarverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Maria Korvo (f. 1972) Styrelseledamot
- Annica Vierinen (f. 1971) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pontus Ekevid (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1993-09-15 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Nybrogatan 37, 114 39, Stockholm Besök: Nybrogatan 37, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |