Aktiebolag Tomelilla 99 sökningar
Österlens Tipp & Kran AB
Vägtransport, godstrafik
Omsättning 2025
2,7 mkr
+6,4 %Rörelsemarginal
9,9 %
+3,2 p.e.Soliditet
36,8 %
+0,8 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 737 | 2 573 | 2 454 | 2 757 | 2 508 | 2 303 | 2 672 | 4 307 |
| Rörelseresultat | 270 | 171 | 63 | 270 | 41 | −39 | 69 | −276 |
| Årets resultat | 150 | 88 | 30 | 161 | 83 | 4 | 19 | 5 |
| Eget kapital | 628 | 504 | 415 | 425 | 264 | 181 | 178 | 159 |
| Balansomslutning | 1 705 | 1 397 | 1 370 | 848 | 575 | 809 | 1 391 | 2 158 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 737 | 2 573 | 2 454 | 2 757 | 2 508 | 2 303 | 2 672 | 4 307 |
| Personalkostnader | 859 | 838 | 725 | 710 | 575 | 572 | 579 | 1 215 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 319 | 375 | 473 | 484 |
| Övriga externa kostnader | 1 605 | 1 568 | 1 766 | 1 777 | 1 588 | 1 481 | 1 560 | 2 884 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 100 | — | 15 | 86 | — | — |
| Rörelseresultat | 270 | 171 | 63 | 270 | 41 | −39 | 69 | −276 |
| Ränteintäkter | 5 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 24 | 23 | 24 | 2 | 10 | 24 | 43 | 59 |
| Resultat efter finansiella poster | 251 | 148 | 39 | 268 | 31 | −64 | 27 | −334 |
| Bokslutsdispositioner | −60 | −37 | 0 | −65 | 75 | 69 | 0 | 350 |
| Skatt | 41 | 23 | 9 | 42 | 23 | 2 | 8 | 11 |
| Årets resultat | 150 | 88 | 30 | 161 | 83 | 4 | 19 | 5 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 479 | 40 | 1 | 1 | 1 | 320 | 919 | 1 392 |
| Kortfristiga fordringar | 811 | 602 | 523 | 548 | 466 | 336 | 389 | 574 |
| Kassa och bank | 415 | 755 | 846 | 299 | 108 | 153 | 83 | 192 |
| Omsättningstillgångar | 1 226 | 1 357 | 1 369 | 847 | 574 | 489 | 472 | 766 |
| Summa tillgångar | 1 705 | 1 397 | 1 370 | 848 | 575 | 809 | 1 391 | 2 158 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 378 | 316 | 285 | 164 | 81 | 77 | 59 | 54 |
| Eget kapital | 628 | 504 | 415 | 425 | 264 | 181 | 178 | 159 |
| Justerat eget kapital | 776 | 605 | 486 | 496 | 284 | 260 | 312 | 293 |
| Obeskattade reserver | 187 | 127 | 90 | 90 | 25 | 100 | 169 | 169 |
| Långfristiga skulder | 441 | 497 | 552 | 0 | 0 | 327 | 363 | 793 |
| Kortfristiga skulder | 449 | 269 | 313 | 333 | 286 | 201 | 681 | 1 037 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 705 | 1 397 | 1 370 | 848 | 575 | 809 | 1 391 | 2 158 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 319 | 874 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 117 granskade bolag ligger Österlens Tipp & Kran AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,9 procent, och soliditeten var god — 36,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Tomelilla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva åkeriverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Marie Wallin Persson (f. 1966) Styrelseledamot
- Jörgen Grahn (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-10-05 |
|---|---|
| Adress | Tvärgatan 12, 273 30, Tomelilla Besök: Tvärgatan 12, Tomelilla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |