Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Östergårds Grönsaker AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Östergårds Grönsaker AB ökade omsättningen med 21 procent senaste året. Medianen bland branschens 39 jämförbara bolag är 9 procent.
Rörelsemarginalen är 21,0 procent, mot branschmedianens 11,6 procent.
Soliditeten ligger på 67,2 procent — branschens median är 56,9 procent.
Bolaget har 13 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Potatisodling
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 | 33 | 91 % | |
| Värdeförändring | +75,0 % | 3 | 33 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,0 % | 9 | 39 | 77 % |
| Rörelsemarginal | 21,0 % | 11 | 39 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 6 | 39 | 85 % |
| Soliditet | 67,2 % | 14 | 39 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 334 tkr | 7 | 39 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 911 tkr | 5 | 39 | 87 % |
| Nettoomsättning | 56 342 tkr | 6 | 39 | 85 % |
| Rörelseresultat | 11 845 tkr | 3 | 39 | 92 % |
| Antal anställda | 13 | 5 | 39 | 87 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 906 | 9 259 | 90 % | |
| Värdeförändring | +75,0 % | 1 134 | 9 142 | 88 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,0 % | 1 779 | 10 556 | 83 % |
| Rörelsemarginal | 21,0 % | 971 | 10 543 | 91 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 4 274 | 10 557 | 60 % |
| Soliditet | 67,2 % | 2 171 | 10 531 | 79 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 334 tkr | 1 894 | 10 557 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 911 tkr | 595 | 10 557 | 94 % |
| Nettoomsättning | 56 342 tkr | 2 193 | 10 557 | 79 % |
| Rörelseresultat | 11 845 tkr | 805 | 10 557 | 92 % |
| Antal anställda | 13 | 3 293 | 10 557 | 69 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 782 | 78 068 | 90 % | |
| Värdeförändring | +75,0 % | 9 790 | 76 955 | 87 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,0 % | 14 984 | 87 561 | 83 % |
| Rörelsemarginal | 21,0 % | 7 977 | 87 479 | 91 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 36 359 | 87 581 | 58 % |
| Soliditet | 67,2 % | 18 056 | 87 385 | 79 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 334 tkr | 13 890 | 87 582 | 84 % |
| Rörelseresultat per anställd | 911 tkr | 4 610 | 87 582 | 95 % |
| Nettoomsättning | 56 342 tkr | 17 840 | 87 582 | 80 % |
| Rörelseresultat | 11 845 tkr | 6 690 | 87 582 | 92 % |
| Antal anställda | 13 | 27 408 | 87 582 | 69 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .