Aktiebolag Ydre
Österbymo Värdshus, Restaurang och Pizzeria AB
36 sökningar
4,3 mkr
+16,7 %25,8 %
+0,3 p.e.90,7 %
+4,1 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 264 | 3 654 | 3 197 | 2 825 | 2 554 | 2 524 | 1 891 |
| Rörelseresultat | 1 102 | 933 | 736 | 529 | 597 | 464 | 462 |
| Årets resultat | 927 | 741 | 584 | 420 | 474 | 365 | 363 |
| Eget kapital | 2 943 | 2 226 | 1 690 | 1 301 | 1 068 | 778 | 413 |
| Balansomslutning | 3 246 | 2 570 | 1 936 | 1 489 | 1 335 | 1 084 | 565 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 264 | 3 654 | 3 197 | 2 825 | 2 554 | 2 524 | 1 891 |
| Personalkostnader | 954 | 757 | 650 | 777 | 369 | 601 | 285 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 48 | 74 | 74 | 74 | 74 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 716 | 687 | 577 | 528 | 681 | 644 | 571 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 492 | −1 229 | −1 160 | −917 | −833 | −741 | −546 |
| Rörelseresultat | 1 102 | 933 | 736 | 529 | 597 | 464 | 462 |
| Ränteintäkter | 67 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 168 | 933 | 736 | 529 | 597 | 464 | 462 |
| Skatt | 241 | 192 | 152 | 109 | 123 | 99 | 99 |
| Årets resultat | 927 | 741 | 584 | 420 | 474 | 365 | 363 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 48 | 122 | 196 | 271 | 119 |
| Varulager | 5 | 5 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 0 | 6 | 0 | 0 | 2 | 22 |
| Kassa och bank | 3 223 | 2 565 | 1 878 | 1 362 | 1 134 | 807 | 419 |
| Omsättningstillgångar | 3 246 | 2 570 | 1 888 | 1 367 | 1 139 | 813 | 446 |
| Summa tillgångar | 3 246 | 2 570 | 1 936 | 1 489 | 1 335 | 1 084 | 565 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 966 | 1 435 | 1 056 | 831 | 544 | 363 | 0 |
| Eget kapital | 2 943 | 2 226 | 1 690 | 1 301 | 1 068 | 778 | 413 |
| Justerat eget kapital | 2 943 | 2 226 | 1 690 | 1 301 | 1 068 | 778 | 413 |
| Långfristiga skulder | 44 | 174 | 131 | 59 | 95 | 18 | 31 |
| Kortfristiga skulder | 259 | 170 | 115 | 129 | 172 | 288 | 121 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 246 | 2 570 | 1 936 | 1 489 | 1 335 | 1 084 | 565 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 528 granskade bolag ligger Österbymo Värdshus, Restaurang och Pizzeria AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 4,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 25,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 90,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Ydre.
Restaurangverksamhet, försäljning av mat, öl och vin.
Styrelse & ledning
- Lorans Nawaf Atto Al Khalaf (f. 1985) Styrelseledamot
- Maysoon Basha Khalaf (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-02-11 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Österbyvägen 2, 573 74, Ydre Besök: Österbyvägen 2, Ydre |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |