Aktiebolag Vara
Oskar C Bygg AB
30 sökningar
683 tkr
+13,6 %2,5 %
−15,6 p.e.66,1 %
+8,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 683 | 601 | 741 |
| Rörelseresultat | 17 | 109 | 139 |
| Årets resultat | 28 | 67 | 73 |
| Eget kapital | 193 | 165 | 98 |
| Balansomslutning | 292 | 287 | 219 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 683 | 601 | 741 |
| Personalkostnader | 473 | 308 | 356 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 20 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 156 | 141 | 204 |
| Övriga rörelseposter, netto | −37 | −23 | −21 |
| Rörelseresultat | 17 | 109 | 139 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 | 110 | 139 |
| Bokslutsdispositioner | 19 | −25 | −47 |
| Skatt | 8 | 18 | 19 |
| Årets resultat | 28 | 67 | 73 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 59 | 79 |
| Varulager | 1 | 1 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 94 | 102 | 13 |
| Kassa och bank | 197 | 125 | 126 |
| Omsättningstillgångar | 292 | 228 | 140 |
| Summa tillgångar | 292 | 287 | 219 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 140 | 73 | 0 |
| Eget kapital | 193 | 165 | 98 |
| Justerat eget kapital | 235 | 222 | 135 |
| Obeskattade reserver | 53 | 72 | 47 |
| Långfristiga skulder | 3 | 3 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 43 | 47 | 72 |
| Summa eget kapital och skulder | 292 | 287 | 219 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 663 granskade bolag ligger Oskar C Bygg AB strax under mitten räknat på omsättning, med 683 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2,5 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 66,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Vara.
Företaget ska bedriva bygg och anläggningsarbete. Därutöver ska bolaget bedriva personaluthyrning inom byggbranschen och jordbrukssektorn.
Styrelse & ledning
- Oskar Carlsson (f. 1996) Styrelseledamot
- Anders Stefan Carlsson (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-25 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Kyrkogatan 7, 535 30, Kvänum Besök: Kyrkogatan 7, Kvänum |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |