Aktiebolag Värnamo
Osby Kätting AB
237 sökningar
Omsättning 2025
5,8 mkr
−7,4 %Rörelsemarginal
3,3 %
−0,6 p.e.Soliditet
71,2 %
+1,6 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 807 | 6 271 | 5 838 | 6 566 | 6 404 |
| Rörelseresultat | 194 | 246 | 382 | 841 | 141 |
| Årets resultat | 120 | 163 | 240 | 508 | 83 |
| Eget kapital | 1 941 | 1 821 | 1 658 | 1 418 | 911 |
| Balansomslutning | 3 209 | 3 055 | 3 337 | 3 244 | 2 258 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 807 | 6 271 | 5 838 | 6 566 | 6 404 |
| Kostnad sålda varor | 4 259 | 4 717 | 4 157 | 4 510 | 4 797 |
| Bruttoresultat | 1 548 | 1 554 | 1 681 | 2 056 | 1 607 |
| Rörelseresultat | 194 | 246 | 382 | 841 | 141 |
| Ränteintäkter | 9 | 23 | 11 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 202 | 268 | 394 | 840 | 138 |
| Bokslutsdispositioner | −49 | −61 | −90 | −200 | −34 |
| Skatt | 33 | 45 | 63 | 132 | 21 |
| Årets resultat | 120 | 163 | 240 | 508 | 83 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 184 | 0 | 4 | 11 | 17 |
| Varulager | 1 127 | 952 | 811 | 709 | 819 |
| Kortfristiga fordringar | 923 | 1 432 | 2 030 | 1 799 | 1 422 |
| Kassa och bank | 975 | 671 | 492 | 725 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 024 | 3 055 | 3 333 | 3 233 | 2 241 |
| Summa tillgångar | 3 209 | 3 055 | 3 337 | 3 244 | 2 258 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 721 | 1 558 | 1 318 | 810 | 728 |
| Eget kapital | 1 941 | 1 821 | 1 658 | 1 418 | 911 |
| Justerat eget kapital | 2 286 | 2 127 | 1 915 | 1 604 | 938 |
| Obeskattade reserver | 434 | 385 | 324 | 234 | 34 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 834 | 849 | 1 355 | 1 592 | 1 113 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 209 | 3 055 | 3 337 | 3 244 | 2 258 |
| Ställda säkerheter | 750 | 750 | 750 | 750 | 750 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Osby Kätting AB 5,8 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 11,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,3 procent, och soliditeten var hög — 71,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Värnamo.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av lantbrukspro- dukter och snökedjor, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Nilsson Ermler (f. 1971) Styrelseledamot
- Kenth Terje Göran Nilsson (f. 1941) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Martin Gyllensten (f. 1972) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Foga Försäljningsaktiebolag (556502-9674) |
|---|---|
| Koncernmoder | Foga Försäljningsaktiebolag (556502-9674) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-01-05 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av metalltrådvaror, kedjor och fjädrar (SNI 25930) |
| Adress | Ängsvägen 4, 333 72, Bredaryd Besök: Ängsvägen 4, Bredaryd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |