starkabolag.se

Aktiebolag Orust

Orusttrappan AB

52 sökningar

Omsättning 2025

2,6 mkr

+14,9 %
Rörelsemarginal

10,5 %

−3,0 p.e.
Soliditet

66,6 %

−11,7 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 6462 3022 5222 1382 305
Rörelseresultat278310247403506
Årets resultat218185230249314
Eget kapital500482448418419
Balansomslutning1 2801 0661 2191 3771 226
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 6462 3022 5222 1382 305
Personalkostnader792747714776676
Av- och nedskrivningar65491118573
Övriga externa kostnader502489513428300
Övriga rörelseposter, netto−1 009−707−937−446−750
Rörelseresultat278310247403506
Ränteintäkter121——
Räntekostnader00445
Resultat efter finansiella poster279312244399502
Bokslutsdispositioner0−7647−85−106
Skatt6151626682
Årets resultat218185230249314

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar1958297156182
Varulager0044081
Kortfristiga fordringar617346667485257
Kassa och bank468638411736706
Omsättningstillgångar1 0849841 1221 2211 043
Summa tillgångar1 2801 0661 2191 3771 226
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat23224716811955
Eget kapital500482448418419
Justerat eget kapital853835740748682
Obeskattade reserver444444368415331
Långfristiga skulder0001362
Kortfristiga skulder336140403531414
Summa eget kapital och skulder1 2801 0661 2191 3771 226
Ställda säkerheter2502502502500

Verksamhet

Orusttrappan AB omsatte 2,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 10,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 66,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Orust.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva finsnickeri. Bolaget ska arbeta efter kundens önskemål och göra varje produkt unik. Tillverkningen kommer innehålla bland annat kök, garderober, trappor, fönster, dörrar, möbler, snickarglädje.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Orusttrappan AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Orusttrappan AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Orusttrappan AB (559164-8257)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Orusttrappan AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-07-05
Bransch Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier (SNI 16239)
Adress
stockrosvägen 8, 473 33, Henån
Besök: Stockrosvägen 8, Henån
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad