Aktiebolag Stockholm
Ortman Consulting AB
11 sökningar
631 tkr
−7,2 %87,5 %
−6,3 p.e.82,6 %
+18,4 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 631 | 680 | 263 |
| Rörelseresultat | 552 | 638 | 246 |
| Årets resultat | 1 365 | 536 | 225 |
| Eget kapital | 1 792 | 636 | 250 |
| Balansomslutning | 2 170 | 991 | 357 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 631 | 680 | 263 |
| Personalkostnader | 6 | 8 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 51 | 30 | 8 |
| Övriga rörelseposter, netto | −19 | −4 | −7 |
| Rörelseresultat | 552 | 638 | 246 |
| Ränteintäkter | 937 | 38 | 38 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 487 | 675 | 284 |
| Skatt | 122 | 139 | 58 |
| Årets resultat | 1 365 | 536 | 225 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 230 | 92 | 11 |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 154 | 66 |
| Kassa och bank | 865 | 745 | 280 |
| Omsättningstillgångar | 940 | 899 | 346 |
| Summa tillgångar | 2 170 | 991 | 357 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 402 | 75 | 0 |
| Eget kapital | 1 792 | 636 | 250 |
| Justerat eget kapital | 1 792 | 636 | 250 |
| Kortfristiga skulder | 378 | 355 | 107 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 170 | 991 | 357 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 615 granskade bolag ligger Ortman Consulting AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 631 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 87,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 82,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Sätet finns i Stockholm.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom it. Utveckling, systemering, underhåll och support av mjukvara och hårdvara för IT lösningar ska göras till kunder. Företaget ska också äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag.
Styrelse & ledning
- Victor Ortman (f. 1987) Styrelseledamot
- Sofia Wulfert (f. 1990) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-30 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Marmorvägen 16, 141 43, Huddinge Besök: Marmorvägen 16, Huddinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |