Aktiebolag Orsa
Orsavagnen AB
96 sökningar
Omsättning 2025
703 tkr
−9,9 %Rörelsemarginal
1,1 %
−11,2 p.e.Soliditet
51,1 %
−2,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 703 | 780 | 700 | 1 016 | 934 |
| Rörelseresultat | 8 | 96 | −15 | 22 | 44 |
| Årets resultat | 7 | 85 | −14 | 17 | 34 |
| Eget kapital | 340 | 334 | 249 | 363 | 346 |
| Balansomslutning | 665 | 627 | 568 | 654 | 574 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 703 | 780 | 700 | 1 016 | 934 |
| Personalkostnader | 287 | 113 | 332 | 532 | 480 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 77 | 135 | 74 | 97 | 75 |
| Övriga rörelseposter, netto | −321 | −426 | −299 | −355 | −322 |
| Rörelseresultat | 8 | 96 | −15 | 22 | 44 |
| Ränteintäkter | 1 | 7 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | 103 | −14 | 22 | 43 |
| Skatt | 2 | 18 | 0 | 5 | 9 |
| Årets resultat | 7 | 85 | −14 | 17 | 34 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 | 18 | 28 | 37 | 47 |
| Varulager | 61 | 54 | 90 | 83 | 94 |
| Kortfristiga fordringar | 51 | 20 | 68 | 60 | 66 |
| Kassa och bank | 292 | 282 | 329 | 421 | 314 |
| Omsättningstillgångar | 657 | 609 | 541 | 617 | 528 |
| Summa tillgångar | 665 | 627 | 568 | 654 | 574 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 283 | 199 | 213 | 296 | 262 |
| Eget kapital | 340 | 334 | 249 | 363 | 346 |
| Justerat eget kapital | 340 | 334 | 249 | 363 | 346 |
| Kortfristiga skulder | 325 | 293 | 319 | 291 | 228 |
| Summa eget kapital och skulder | 665 | 627 | 568 | 654 | 574 |
Verksamhet
Orsavagnen AB omsatte 703 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,1 procent, och soliditeten var hög — 51,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Orsa.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva tillverkning av ATV-vagnar och tillbehör samt skogsvård och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikael Holmberg (f. 1967) Styrelseledamot
- Marita Matsson (f. 1958) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-04-10 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av jord- och skogsbruksmaskiner (SNI 28300) |
| Adress | Trossgatan 9, 794 31, Orsa Besök: Trossgatan 9, Orsa |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |