Aktiebolag Krokom
OptoSat AB
63 sökningar
Omsättning 2025
746 tkr
−28,7 %Rörelsemarginal
-12,2 %
−11,1 p.e.Soliditet
86,5 %
+11,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 746 | 1 047 | 607 | 1 081 | 2 766 | 1 114 | 967 | 1 306 |
| Rörelseresultat | −91 | −12 | 15 | −178 | 821 | 159 | −29 | 364 |
| Årets resultat | −91 | −14 | 10 | −170 | 652 | 124 | 56 | 283 |
| Eget kapital | 495 | 586 | 600 | 590 | 1 260 | 609 | 485 | 429 |
| Balansomslutning | 572 | 779 | 799 | 759 | 1 665 | 756 | 697 | 780 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 746 | 1 047 | 607 | 1 081 | 2 766 | 1 114 | 967 | 1 306 |
| Personalkostnader | 523 | 567 | 395 | 520 | 620 | 529 | 561 | 546 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 14 | 14 | 36 | 45 | 36 | 36 | 36 |
| Övriga externa kostnader | 117 | 182 | 175 | 417 | 428 | 276 | 279 | 217 |
| Övriga rörelseposter, netto | −177 | −296 | −8 | −286 | −852 | −114 | −120 | −143 |
| Rörelseresultat | −91 | −12 | 15 | −178 | 821 | 159 | −29 | 364 |
| Ränteintäkter | 0 | 5 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 6 | 6 | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −91 | −14 | 10 | −183 | 821 | 158 | −29 | 364 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 0 | 103 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 | 35 | 17 | 81 |
| Årets resultat | −91 | −14 | 10 | −170 | 652 | 124 | 56 | 283 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 | 34 | 49 | 63 | 118 | 57 | 92 | 128 |
| Varulager | 28 | 28 | 18 | 18 | 18 | 17 | 17 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 183 | 169 | 239 | 220 | 282 | 202 | 126 | 318 |
| Kassa och bank | 347 | 548 | 493 | 458 | 1 247 | 481 | 462 | 319 |
| Omsättningstillgångar | 558 | 745 | 751 | 697 | 1 548 | 700 | 605 | 652 |
| Summa tillgångar | 572 | 779 | 799 | 759 | 1 665 | 756 | 697 | 780 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 536 | 550 | 540 | 710 | 558 | 435 | 379 | 96 |
| Eget kapital | 495 | 586 | 600 | 590 | 1 260 | 609 | 485 | 429 |
| Justerat eget kapital | 495 | 586 | 600 | 590 | 1 270 | 619 | 495 | 521 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 13 | 13 | 116 |
| Kortfristiga skulder | 77 | 193 | 199 | 169 | 392 | 134 | 199 | 235 |
| Summa eget kapital och skulder | 572 | 779 | 799 | 759 | 1 665 | 756 | 697 | 780 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 336 bolag som granskas inom samma bransch hamnar OptoSat AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 746 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -12,2 procent, och soliditeten var hög — 86,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 29 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Krokom.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom bredbandsutbyggnad, optofiber, installation och service av tv, antenner, paraboler och nätverk samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Ulf Höglund (f. 1974) Verkställande direktör
Styrelse
- Ulf Höglund (f. 1974) Styrelseledamot
- Åsa Kristina Hammar (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-03-17 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Tängvägen 111, 836 95, Ås Besök: Tängvägen 111, Ås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |