Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Optima Bemanning AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Optima Bemanning AB ökade omsättningen med 12 procent senaste året. Medianen bland branschens 351 jämförbara bolag är -2 procent.
Rörelsemarginalen är −2,5 procent, mot branschmedianens 3,6 procent.
Soliditeten ligger på 15,5 procent — branschens median är 38,2 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 13.
Branschen: Arbetsförmedling och rekrytering
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 264 | 311 | 15 % | |
| Värdeförändring | +0,0 % | 158 | 301 | 48 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,0 % | 110 | 351 | 69 % |
| Rörelsemarginal | −2,5 % | 289 | 351 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | −287,0 % | 338 | 351 | 4 % |
| Soliditet | 15,5 % | 287 | 351 | 18 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 373 tkr | 140 | 351 | 60 % |
| Rörelseresultat per anställd | −34 tkr | 289 | 351 | 18 % |
| Nettoomsättning | 8 240 tkr | 261 | 351 | 26 % |
| Rörelseresultat | −205 tkr | 276 | 351 | 21 % |
| Antal anställda | 6 | 255 | 351 | 27 % |
Östergötlands län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 653 | 3 018 | 12 % | |
| Värdeförändring | +0,0 % | 1 895 | 2 981 | 36 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,0 % | 948 | 3 348 | 72 % |
| Rörelsemarginal | −2,5 % | 2 973 | 3 344 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | −287,0 % | 3 308 | 3 349 | 1 % |
| Soliditet | 15,5 % | 3 029 | 3 345 | 9 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 373 tkr | 2 355 | 3 349 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | −34 tkr | 2 955 | 3 349 | 12 % |
| Nettoomsättning | 8 240 tkr | 2 454 | 3 349 | 27 % |
| Rörelseresultat | −205 tkr | 2 926 | 3 349 | 13 % |
| Antal anställda | 6 | 1 935 | 3 349 | 42 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 68 941 | 78 068 | 12 % | |
| Värdeförändring | +0,0 % | 46 130 | 76 955 | 40 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,0 % | 24 592 | 87 561 | 72 % |
| Rörelsemarginal | −2,5 % | 75 723 | 87 479 | 13 % |
| Avkastning på eget kapital | −287,0 % | 86 292 | 87 581 | 1 % |
| Soliditet | 15,5 % | 78 196 | 87 385 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 373 tkr | 62 532 | 87 582 | 29 % |
| Rörelseresultat per anställd | −34 tkr | 74 991 | 87 582 | 14 % |
| Nettoomsättning | 8 240 tkr | 64 810 | 87 582 | 26 % |
| Rörelseresultat | −205 tkr | 74 201 | 87 582 | 15 % |
| Antal anställda | 6 | 51 175 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .