Aktiebolag Järfälla
Optikbaren AB
120 sökningar
Omsättning 2025
7,7 mkr
−2,2 %Rörelsemarginal
9,7 %
−1,2 p.e.Soliditet
56,6 %
−2,7 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 697 | 7 869 | 7 825 | 7 909 | 6 492 |
| Rörelseresultat | 744 | 857 | 937 | 1 409 | 490 |
| Årets resultat | 643 | 627 | 733 | 941 | 379 |
| Eget kapital | 1 509 | 1 416 | 1 265 | 1 356 | 830 |
| Balansomslutning | 3 012 | 2 834 | 2 785 | 2 784 | 2 393 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 697 | 7 869 | 7 825 | 7 909 | 6 492 |
| Personalkostnader | 2 555 | 2 639 | 2 425 | 2 459 | 2 442 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 14 | 25 | 14 | 37 |
| Övriga externa kostnader | 1 742 | 1 804 | 1 631 | 1 407 | 1 360 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 642 | −2 555 | −2 807 | −2 620 | −2 163 |
| Rörelseresultat | 744 | 857 | 937 | 1 409 | 490 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 9 | 5 | 1 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 736 | 852 | 937 | 1 409 | 489 |
| Bokslutsdispositioner | 85 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | −45 | 0 | −200 | 0 |
| Skatt | 178 | 181 | 203 | 268 | 110 |
| Årets resultat | 643 | 627 | 733 | 941 | 379 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 | 29 | 85 | 58 | 48 |
| Varulager | 2 063 | 1 709 | 1 699 | 1 472 | 1 313 |
| Kortfristiga fordringar | 397 | 672 | 433 | 385 | 338 |
| Kassa och bank | 537 | 424 | 568 | 869 | 694 |
| Omsättningstillgångar | 2 997 | 2 804 | 2 700 | 2 725 | 2 345 |
| Summa tillgångar | 3 012 | 2 834 | 2 785 | 2 784 | 2 393 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 941 | 864 | 432 | 430 | 351 |
| Eget kapital | 1 509 | 1 416 | 1 265 | 1 356 | 830 |
| Justerat eget kapital | 1 706 | 1 680 | 1 529 | 1 620 | 1 094 |
| Obeskattade reserver | 248 | 333 | 333 | 333 | 333 |
| Kortfristiga skulder | 1 255 | 1 085 | 1 187 | 1 095 | 1 230 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 012 | 2 834 | 2 785 | 2 784 | 2 393 |
| Ställda säkerheter | 575 | 575 | 575 | 575 | 575 |
| Ansvarsförbindelser | 175 | 350 | 525 | 700 | 815 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Optikbaren AB 7,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 4,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 9,7 procent — en god nivå — medan soliditeten på 56,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Järfälla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva försäljning av optiska artiklar främst inom synkorrigering samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Waldemar Pramer (f. 1987) Verkställande direktör
Styrelse
- Waldemar Pramer (f. 1987) Styrelseledamot
- Thorbjörn Rönnlund (f. 1971) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jenny Kindvall (f. 1971) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Pramer Invest AB (559034-0294) |
|---|---|
| Koncernmoder | Pramer Invest AB (559034-0294) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-12-09 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning (SNI 47742) |
| Adress | Hantverkargatan 22, 112 21, Stockholm Besök: Hantverkargatan 22, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6536565 |