Aktiebolag Göteborg
Optical Sensors Sweden AB
50 sökningar
Omsättning 2025
596 tkr
−18,7 %Rörelsemarginal
-54,5 %
−59,2 p.e.Soliditet
87,7 %
−1,3 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 596 | 733 | 725 | 943 | 2 089 | 2 065 | 1 949 | 2 056 |
| Rörelseresultat | −325 | 34 | 8 | −72 | 635 | 568 | 195 | 634 |
| Årets resultat | −319 | 88 | 12 | 257 | 698 | 451 | 170 | 377 |
| Eget kapital | 760 | 1 288 | 1 406 | 1 590 | 1 521 | 1 007 | 732 | 735 |
| Balansomslutning | 867 | 1 448 | 1 723 | 1 805 | 2 312 | 1 798 | 1 600 | 1 731 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 596 | 733 | 725 | 943 | 2 089 | 2 065 | 1 949 | 2 056 |
| Personalkostnader | 862 | 554 | 484 | 635 | 855 | 841 | 1 007 | 1 053 |
| Övriga externa kostnader | 51 | 128 | 171 | 172 | 160 | 201 | 165 | 259 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 | −17 | −62 | −208 | −439 | −455 | −582 | −110 |
| Rörelseresultat | −325 | 34 | 8 | −72 | 635 | 568 | 195 | 634 |
| Ränteintäkter | 7 | 77 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −319 | 110 | 59 | 9 | 667 | 617 | 219 | 635 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 280 | 218 | −40 | 0 | −150 |
| Skatt | 0 | 22 | 47 | 32 | 187 | 125 | 49 | 108 |
| Årets resultat | −319 | 88 | 12 | 257 | 698 | 451 | 170 | 377 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 0 | 11 | 66 | 117 | 149 | 189 | 352 |
| Kortfristiga fordringar | 180 | 229 | 288 | 297 | 281 | 425 | 357 | 204 |
| Kassa och bank | 73 | 326 | 202 | 95 | 148 | 40 | 220 | 155 |
| Omsättningstillgångar | 867 | 1 448 | 1 723 | 1 805 | 2 312 | 1 798 | 1 600 | 1 731 |
| Summa tillgångar | 867 | 1 448 | 1 723 | 1 805 | 2 312 | 1 798 | 1 600 | 1 731 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 029 | 1 150 | 1 344 | 1 283 | 773 | 506 | 512 | 308 |
| Eget kapital | 760 | 1 288 | 1 406 | 1 590 | 1 521 | 1 007 | 732 | 735 |
| Justerat eget kapital | 760 | 1 288 | 1 406 | 1 590 | 1 743 | 1 402 | 1 096 | 1 099 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 280 | 498 | 458 | 458 |
| Kortfristiga skulder | 107 | 160 | 317 | 215 | 511 | 293 | 410 | 538 |
| Summa eget kapital och skulder | 867 | 1 448 | 1 723 | 1 805 | 2 312 | 1 798 | 1 600 | 1 731 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 431 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Optical Sensors Sweden AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 596 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -54,5 procent, och soliditeten var hög — 87,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 19 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall bedriva utveckling, marknadsföring och försäljning av elektrooptiska sensorer och instrument för mätning av sikt, nederbörd, molninghet, halka med flera väderrelaterade parametrar samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sten Börje Löfving (f. 1950) Styrelseledamot
- Eva Christina Jonsson Löfving (f. 1949) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-06-11 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123) |
| Adress | Klamparegatan 5, 413 17, Göteborg Besök: Klamparegatan 5, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |