Aktiebolag Stockholm
Open Infra Core AB
516 sökningar
Omsättning 2024
335 mkr
+11,4 %Rörelsemarginal
71,0 %
+0,6 p.e.Soliditet
35,0 %
+6,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 334 990 | 300 614 | 259 978 | 250 906 | 293 769 |
| Rörelseresultat | 237 923 | 211 656 | 172 117 | 99 131 | 103 086 |
| Årets resultat | −221 001 | 43 511 | 3 862 | 667 | −4 321 |
| Eget kapital | 70 222 | 202 189 | 158 678 | 154 816 | 114 149 |
| Balansomslutning | 2 216 829 | 2 209 160 | 1 899 806 | 2 045 665 | 1 371 756 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 334 990 | 300 614 | 259 978 | 250 906 | 293 769 |
| Av- och nedskrivningar | 54 742 | 50 163 | 53 126 | 32 210 | 19 186 |
| Övriga externa kostnader | 43 670 | 39 426 | 0 | 149 549 | 177 215 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −34 735 | 29 984 | 5 718 |
| Rörelseresultat | 237 923 | 211 656 | 172 117 | 99 131 | 103 086 |
| Ränteintäkter | 30 034 | 33 227 | 6 706 | — | — |
| Räntekostnader | 10 484 | 1 372 | 320 | 20 312 | 13 254 |
| Resultat efter finansiella poster | 257 473 | 243 511 | 178 503 | 73 190 | 89 832 |
| Bokslutsdispositioner | −362 100 | −200 000 | −15 900 | −70 000 | −92 494 |
| Koncernbidrag | −116 370 | 0 | −159 100 | −1 455 | 0 |
| Skatt | 4 | 0 | −359 | 1 068 | 1 659 |
| Årets resultat | −221 001 | 43 511 | 3 862 | 667 | −4 321 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 696 439 | 1 594 900 | 1 031 441 | 1 002 405 | 1 020 606 |
| Kortfristiga fordringar | 47 678 | 47 780 | 37 104 | 94 891 | 346 884 |
| Kassa och bank | 472 712 | 566 480 | 831 261 | 948 369 | 4 267 |
| Omsättningstillgångar | 520 390 | 614 260 | 868 365 | 1 043 260 | 351 151 |
| Summa tillgångar | 2 216 829 | 2 209 160 | 1 899 806 | 2 045 665 | 1 371 756 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 291 173 | 158 628 | 154 766 | 24 099 | 118 421 |
| Eget kapital | 70 222 | 202 189 | 158 678 | 154 816 | 114 149 |
| Justerat eget kapital | 775 967 | 620 427 | 418 116 | 401 629 | 305 382 |
| Obeskattade reserver | 888 848 | 526 748 | 326 748 | 310 848 | 240 848 |
| Långfristiga skulder | 576 646 | 5 284 | 5 284 | 0 | 505 000 |
| Kortfristiga skulder | 681 113 | 1 474 939 | 1 409 096 | 1 580 001 | 511 759 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 216 829 | 2 209 160 | 1 899 806 | 2 045 665 | 1 371 756 |
| Ställda säkerheter | 60 120 | 60 120 | 409 | 409 | 60 409 |
Verksamhet
Med 335 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2024 hör Open Infra Core AB till den övre fjärdedelen bland branschens 501 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 71,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 35,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 11 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall förvalta fiberoptiska nät samt bedriva drift och service i anslutning därtill och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Erik Stiernstedt (f. 1981) Verkställande direktör
Styrelse
- Erik Stiernstedt (f. 1981) Ordförande, Styrelseledamot
- Karl Stefan Tengvall (f. 1976) Styrelseledamot
- Karl Joel Sverker Bonde (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Leo Doherty (f. 1987) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Open Infra AB (publ) (559335-5927) |
|---|---|
| Koncernmoder | NoHoSu AB (556650-3529) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-04-09 |
|---|---|
| Bransch | Trådbunden och trådlös telekommunikation samt telekommunikation via satellit (SNI 61100) |
| Adress | Lings Väg 2, 169 70, Solna Besök: Lings Väg 2, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |