Aktiebolag Täby
One Take Media AB
44 sökningar
Omsättning 2025
248 tkr
+210,0 %Rörelsemarginal
72,2 %
−26,6 p.e.Soliditet
63,8 %
+4,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 248 | 80 | 194 | 98 | 28 | 95 | 86 | 95 |
| Rörelseresultat | 179 | 79 | 177 | 85 | −10 | 43 | 27 | 70 |
| Årets resultat | 106 | 50 | 113 | 50 | 0 | 25 | 21 | 41 |
| Eget kapital | 331 | 225 | 375 | 262 | 212 | 212 | 187 | 166 |
| Balansomslutning | 519 | 377 | 498 | 319 | 242 | 258 | 222 | 226 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 248 | 80 | 194 | 98 | 28 | 95 | 86 | 95 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 70 | 1 | 17 | 13 | 28 | 42 | 49 | 15 |
| Rörelseresultat | 179 | 79 | 177 | 85 | −10 | 43 | 27 | 70 |
| Ränteintäkter | 1 | 6 | 6 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 179 | 85 | 183 | 85 | −10 | 43 | 27 | 70 |
| Bokslutsdispositioner | −45 | −22 | −40 | −21 | 10 | −11 | 0 | −17 |
| Skatt | 28 | 13 | 30 | 13 | 0 | 7 | 6 | 12 |
| Årets resultat | 106 | 50 | 113 | 50 | 0 | 25 | 21 | 41 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 20 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 209 | 32 | 155 | 11 | 9 | 2 | 3 | 24 |
| Kassa och bank | 310 | 345 | 343 | 308 | 233 | 245 | 199 | 172 |
| Omsättningstillgångar | 519 | 377 | 498 | 319 | 242 | 248 | 202 | 196 |
| Summa tillgångar | 519 | 377 | 498 | 319 | 242 | 258 | 222 | 226 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 175 | 125 | 212 | 162 | 162 | 137 | 116 | 75 |
| Eget kapital | 331 | 225 | 375 | 262 | 212 | 212 | 187 | 166 |
| Justerat eget kapital | 448 | 306 | 439 | 294 | 227 | 234 | 200 | 179 |
| Obeskattade reserver | 147 | 102 | 80 | 40 | 19 | 28 | 17 | 17 |
| Kortfristiga skulder | 41 | 50 | 43 | 17 | 11 | 18 | 18 | 43 |
| Summa eget kapital och skulder | 519 | 377 | 498 | 319 | 242 | 258 | 222 | 226 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 385 bolag som granskas inom samma bransch hamnar One Take Media AB strax under mitten sett till omsättning, med 248 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 72,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 63,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 210 procent. Bolaget hör hemma i Täby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Ljudinspelning och fonogramutgivning (även musiknoter, tryckta eller elektroniska) Musikproduktion och evenemang. Fotografering, redigering och marknadskommunikation.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Henrik Orwander (f. 1977) Styrelseledamot
- Anna-Carin Maria Wase Orwander (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-11-28 |
|---|---|
| Bransch | Scenkonst (SNI 90200) |
| Adress | Glimmervägen 8, 187 34, Täby Besök: Glimmervägen 8, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |