Aktiebolag Motala
Olssons i Motala AB
56 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
100,0 %
+65,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 289 | 4 962 | 5 080 | 4 601 |
| Rörelseresultat | −26 | −18 | −34 | −36 | 361 | 781 | −928 | −709 |
| Årets resultat | 2 084 | 482 | −31 | −67 | 265 | 686 | −1 056 | 1 115 |
| Eget kapital | 2 602 | 519 | 36 | 67 | 324 | 739 | 53 | 1 173 |
| Balansomslutning | 2 602 | 1 508 | 2 457 | 2 617 | 2 853 | 3 008 | 3 204 | 3 661 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 8 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 289 | 4 962 | 5 080 | 4 601 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 600 | 1 922 | 3 401 | 3 094 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 4 | 11 | 12 | 25 | 368 | 335 | 238 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 14 | 23 | 29 | 922 | 1 210 | 1 406 | 1 197 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | −381 | −681 | −866 | −781 |
| Rörelseresultat | −26 | −18 | −34 | −36 | 361 | 781 | −928 | −709 |
| Ränteintäkter | 0 | 70 | 134 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 20 | 69 | 130 | 145 | 118 | 105 | 140 | 76 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 084 | −18 | −31 | −67 | 265 | 686 | −1 056 | 1 115 |
| Koncernbidrag | 0 | 500 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 2 084 | 482 | −31 | −67 | 265 | 686 | −1 056 | 1 115 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 065 | 370 | 959 | 970 | 752 | 1 984 | 2 217 | 1 397 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 64 | 35 | 60 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 1 096 | 1 441 | 1 566 | 1 725 | 805 | 953 | 1 849 |
| Kassa och bank | 533 | 42 | 57 | 81 | 376 | 155 | 0 | 356 |
| Omsättningstillgångar | 537 | 1 138 | 1 498 | 1 647 | 2 101 | 1 024 | 987 | 2 265 |
| Summa tillgångar | 2 602 | 1 508 | 2 457 | 2 617 | 2 853 | 3 008 | 3 204 | 3 661 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 468 | −13 | 17 | 274 | 689 | 3 | 724 | 8 |
| Eget kapital | 2 602 | 519 | 36 | 67 | 324 | 739 | 53 | 1 173 |
| Justerat eget kapital | 2 602 | 519 | 36 | 67 | 324 | 739 | 53 | 1 173 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 240 | 622 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 989 | 2 421 | 2 550 | 2 529 | 2 269 | 2 911 | 1 866 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 602 | 1 508 | 2 457 | 2 617 | 2 853 | 3 008 | 3 204 | 3 661 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 700 | 700 | 700 | 700 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 190 | 870 | 870 | 535 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall driva bilvård såsom rekonditionering, keramiska behandlingar och lackering av motorfordon, husbilar, husvagnar, motorcyklar, entreprenadmaskiner, mindre båtar samt bedriva konsultuppdrag inom fordonsrekonditionering samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva handel med kemikalier till fordon och därtill hörande material och maskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mats Olsson (f. 1958) Styrelseledamot
- Lena Olsson (f. 1955) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-08 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Sandkullsvägen 1 A, 591 61, Motala Besök: Sandkullsvägen 1 A, Motala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |