Aktiebolag Helsingborg
Olsheden & Co AB
111 sökningar
Omsättning 2025
5,3 mkr
+11,4 %Rörelsemarginal
11,6 %
+3,3 p.e.Soliditet
36,3 %
+0,3 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 262 | 4 725 | 5 417 | 4 875 | 4 578 | 3 660 | 4 711 | 3 713 |
| Rörelseresultat | 612 | 393 | 325 | 323 | 389 | 302 | 357 | 365 |
| Årets resultat | 392 | 300 | 246 | 244 | 299 | 223 | 269 | 404 |
| Eget kapital | 504 | 412 | 357 | 354 | 400 | 327 | 421 | 532 |
| Balansomslutning | 1 388 | 1 144 | 1 098 | 915 | 1 312 | 867 | 1 514 | 1 358 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 262 | 4 725 | 5 417 | 4 875 | 4 578 | 3 660 | 4 711 | 3 713 |
| Personalkostnader | 1 567 | 1 286 | 1 145 | 1 106 | 1 127 | 807 | 898 | 847 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 6 | 10 | 10 | 11 | 6 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 625 | 561 | 618 | 691 | 624 | 634 | 587 | 507 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 458 | −2 485 | −3 323 | −2 745 | −2 428 | −1 906 | −2 863 | −1 988 |
| Rörelseresultat | 612 | 393 | 325 | 323 | 389 | 302 | 357 | 365 |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 610 | 392 | 325 | 323 | 389 | 302 | 357 | 364 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 |
| Skatt | 118 | 92 | 79 | 78 | 90 | 79 | 87 | 129 |
| Årets resultat | 392 | 300 | 246 | 244 | 299 | 223 | 269 | 404 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 5 | 15 | 25 | 6 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 848 | 357 | 668 | 485 | 634 | 190 | 408 | 318 |
| Kassa och bank | 540 | 787 | 430 | 425 | 662 | 652 | 1 099 | 1 027 |
| Omsättningstillgångar | 1 388 | 1 144 | 1 098 | 910 | 1 296 | 842 | 1 507 | 1 345 |
| Summa tillgångar | 1 388 | 1 144 | 1 098 | 915 | 1 312 | 867 | 1 514 | 1 358 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 12 | 12 | 11 | 10 | 1 | 4 | 52 | 28 |
| Eget kapital | 504 | 412 | 357 | 354 | 400 | 327 | 421 | 532 |
| Justerat eget kapital | 583 | 412 | 357 | 354 | 400 | 327 | 421 | 532 |
| Obeskattade reserver | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 784 | 732 | 741 | 561 | 912 | 540 | 1 093 | 826 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 388 | 1 144 | 1 098 | 915 | 1 312 | 867 | 1 514 | 1 358 |
Verksamhet
Mätt mot de 5 835 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Olsheden & Co AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 5,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 11,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 36,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Helsingborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva reklam- och fotoverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jacob Olsheden (f. 1970) Styrelseledamot
- Catharina Olsheden (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Ben Mahajerzadeh-Heidari (f. 1991) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-04-02 |
|---|---|
| Bransch | Reklambyråverksamhet (SNI 73111) |
| Adress | Hittarpsvägen 10, 254 82, Helsingborg Besök: Hittarpsvägen 10, Helsingborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6751843 |