Aktiebolag Tanum
Olaussons Vvs AB
99 sökningar
Omsättning 2025
5 mkr
+1,1 %Rörelsemarginal
14,8 %
+1,6 p.e.Soliditet
59,4 %
−16,8 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 018 | 4 961 | 4 590 | 3 580 | 3 081 |
| Rörelseresultat | 741 | 654 | 639 | 573 | 564 |
| Årets resultat | 598 | 511 | 512 | 426 | 440 |
| Eget kapital | 2 049 | 1 952 | 1 691 | 1 303 | 1 002 |
| Balansomslutning | 3 484 | 2 602 | 2 510 | 2 028 | 1 513 |
| Anställda | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 018 | 4 961 | 4 590 | 3 580 | 3 081 |
| Personalkostnader | 1 295 | 1 183 | 771 | 677 | 701 |
| Av- och nedskrivningar | 61 | 56 | 50 | 43 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 599 | 492 | 380 | 353 | 321 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 322 | −2 576 | −2 750 | −1 934 | −1 481 |
| Rörelseresultat | 741 | 654 | 639 | 573 | 564 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 7 | 6 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 741 | 651 | 632 | 567 | 563 |
| Bokslutsdispositioner | 14 | −5 | 3 | −28 | −3 |
| Skatt | 157 | 135 | 123 | 112 | 121 |
| Årets resultat | 598 | 511 | 512 | 426 | 440 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 119 | 185 | 186 | 205 | 49 |
| Varulager | 322 | 264 | 432 | 338 | 83 |
| Kortfristiga fordringar | 1 963 | 1 024 | 1 157 | 631 | 686 |
| Kassa och bank | 1 080 | 1 129 | 735 | 854 | 695 |
| Omsättningstillgångar | 3 365 | 2 417 | 2 324 | 1 823 | 1 464 |
| Summa tillgångar | 3 484 | 2 602 | 2 510 | 2 028 | 1 513 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 402 | 1 391 | 1 129 | 827 | 512 |
| Eget kapital | 2 049 | 1 952 | 1 691 | 1 303 | 1 002 |
| Justerat eget kapital | 2 070 | 1 985 | 1 719 | 1 334 | 1 010 |
| Obeskattade reserver | 27 | 41 | 35 | 39 | 10 |
| Långfristiga skulder | 200 | 0 | 18 | 170 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 1 208 | 609 | 766 | 516 | 500 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 484 | 2 602 | 2 510 | 2 028 | 1 513 |
| Ställda säkerheter | 0 | 91 | 130 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Olaussons Vvs AB 5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,8 procent, och soliditeten var hög — 59,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Tanum.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva VVS- och byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Andreas Olausson (f. 1991) Verkställande direktör
Styrelse
- Andreas Olausson (f. 1991) Styrelseledamot
- Sofia Erlandsson (f. 1993) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Fredrik Niklasson Söderving (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Stuvängen Holding AB (559511-8174) |
|---|---|
| Koncernmoder | Stuvängen Holding AB (559511-8174) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-12-16 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Kvillevägen 18, 457 43, Fjällbacka Besök: Kvillevägen 18, Fjällbacka |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |