Aktiebolag Danderyd 247 sökningar
Olanderway AB
Konsultverksamhet avseende företags organisation
54 tkr
−32,5 %-14,8 %
−13,6 p.e.66,4 %
−22,3 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 54 | 80 | 60 | 148 | 525 | 650 | 11 | 0 |
| Rörelseresultat | −8 | −1 | −41 | 105 | 96 | 497 | 11 | 0 |
| Årets resultat | 206 | 58 | 45 | 62 | 56 | 368 | 11 | 13 |
| Eget kapital | 356 | 150 | 172 | 127 | 115 | 418 | 50 | 52 |
| Balansomslutning | 536 | 169 | 275 | 326 | 399 | 937 | 50 | 52 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 54 | 80 | 60 | 148 | 525 | 650 | 11 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 381 | 130 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 62 | 81 | 101 | 43 | 48 | 22 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −8 | −1 | −41 | 105 | 96 | 497 | 11 | 0 |
| Ränteintäkter | 215 | 2 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 206 | −1 | −41 | 104 | 95 | 572 | 11 | 13 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 74 | 100 | −26 | −24 | −124 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 16 | 14 | 17 | 15 | 80 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 206 | 58 | 45 | 62 | 56 | 368 | 11 | 13 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 | 13 | 12 | 12 | 13 | 13 | 50 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 |
| Kortfristiga fordringar | 503 | 50 | 87 | 94 | 138 | 325 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 27 | 62 | 21 | 120 | 249 | 225 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 530 | 156 | 263 | 314 | 387 | 925 | 0 | 52 |
| Summa tillgångar | 536 | 169 | 275 | 326 | 399 | 937 | 50 | 52 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 100 | 42 | 77 | 15 | 9 | 0 | −11 | 0 |
| Eget kapital | 356 | 150 | 172 | 127 | 115 | 418 | 50 | 52 |
| Justerat eget kapital | 356 | 150 | 231 | 265 | 233 | 516 | 50 | 52 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 74 | 174 | 148 | 124 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 180 | 19 | 29 | 25 | 136 | 395 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 536 | 169 | 275 | 326 | 399 | 937 | 50 | 52 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Olanderway AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 54 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -14,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 66,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 33 procent. Sätet finns i Danderyd.
Konsultverksamhet inom idrott såsom projektledning, utbildning, instruktion, rådgivning, företagsledning och kapitalförvaltning.
Styrelse & ledning
- Mårten Olander (f. 1971) Styrelseledamot
- Anna Ester Pernilla Bröms (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-01-29 |
|---|---|
| Adress | Baldersvägen 1, 392 47, Kalmar Besök: Baldersvägen 1, Kalmar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |