Aktiebolag Stockholm
Oh Yes! AB
150 sökningar
Omsättning 2024
5,2 mkr
−0,7 %Rörelsemarginal
-8,0 %
−8,4 p.e.Soliditet
26,3 %
−23,9 p.e.Anställda
7
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 235 | 5 270 | 3 860 | 1 814 | 465 | 908 | 1 070 |
| Rörelseresultat | −420 | 22 | 591 | 55 | −424 | −83 | −45 |
| Årets resultat | −415 | 14 | 613 | 54 | −424 | −84 | 122 |
| Eget kapital | 383 | 798 | 784 | 171 | 116 | 140 | 225 |
| Balansomslutning | 1 459 | 1 592 | 1 572 | 857 | 0 | 407 | 711 |
| Anställda | 7 | 7 | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 235 | 5 270 | 3 860 | 1 814 | 465 | 908 | 1 070 |
| Personalkostnader | 4 388 | 3 755 | 2 387 | 1 064 | 191 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 33 | 27 | 27 | 11 | 13 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 848 | 872 | 725 | 510 | 576 | 738 | 793 |
| Övriga rörelseposter, netto | −385 | −588 | −130 | −158 | −111 | −240 | −312 |
| Rörelseresultat | −420 | 22 | 591 | 55 | −424 | −83 | −45 |
| Ränteintäkter | 8 | 0 | 80 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −415 | 22 | 671 | 54 | −424 | −84 | −46 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 218 |
| Skatt | 0 | 8 | 58 | 0 | 0 | 0 | 50 |
| Årets resultat | −415 | 14 | 613 | 54 | −424 | −84 | 122 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 206 | 240 | 208 | 236 | 263 | 0 | 13 |
| Varulager | 180 | 160 | 253 | 100 | 117 | 75 | 110 |
| Kortfristiga fordringar | 173 | 173 | 156 | 152 | 70 | 217 | 290 |
| Kassa och bank | 900 | 1 019 | 955 | 369 | 171 | 115 | 298 |
| Omsättningstillgångar | 1 252 | 1 352 | 1 364 | 621 | 358 | 407 | 697 |
| Summa tillgångar | 1 459 | 1 592 | 1 572 | 857 | 0 | 407 | 711 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 698 | 684 | 71 | 17 | 40 | 124 | 3 |
| Eget kapital | 383 | 798 | 784 | 171 | 116 | 140 | 225 |
| Justerat eget kapital | 383 | 798 | 784 | 171 | 116 | 140 | 225 |
| Kortfristiga skulder | 1 076 | 794 | 788 | 686 | 905 | 267 | 486 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 459 | 1 592 | 1 572 | 857 | 0 | 407 | 711 |
| Ansvarsförbindelser | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 984 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Oh Yes! AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 5,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -8,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 26,3 procent får betecknas som god. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultativ verksamhet inom mode och hår- vård, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ioannis Tatsidis (f. 1973) Styrelseledamot
- Emma Mills (f. 1978) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jonas Olsson (f. 1961) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-07-15 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Bondegatan 16, 116 33, Stockholm Besök: Bondegatan 16, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |