starkabolag.se

Aktiebolag Älmhult

OGP Bygg AB

70 sökningar

Omsättning 2025

4,9 mkr

+28,3 %
Rörelsemarginal

7,3 %

+1,7 p.e.
Soliditet

37,1 %

−4,6 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning4 8593 7863 1873 7393 225
Rörelseresultat355213−15175141
Årets resultat18912509578
Eget kapital543414288289193
Balansomslutning1 9811 245887961864
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning4 8593 7863 1873 7393 225
Personalkostnader1 2251 2291 2031 2281 208
Av- och nedskrivningar225530
Övriga externa kostnader360369377261264
Övriga rörelseposter, netto−2 897−1 970−1 617−2 072−1 612
Rörelseresultat355213−15175141
Ränteintäkter010——
Räntekostnader6661011
Resultat efter finansiella poster349207−21165131
Bokslutsdispositioner−109−4923−45−32
Skatt503322521
Årets resultat18912509578

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar1481319240
Kortfristiga fordringar614547868774457
Kassa och bank1 2196850163408
Omsättningstillgångar1 8331 232868937864
Summa tillgångar1 9811 245887961864
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat30423923814465
Eget kapital543414288289193
Justerat eget kapital735520355374242
Obeskattade reserver2421338510762
Långfristiga skulder0030063
Kortfristiga skulder1 196698484565546
Summa eget kapital och skulder1 9811 245887961864
Ställda säkerheter450450450450450

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte OGP Bygg AB 4,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 7,3 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 37,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 28 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Älmhult.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är OGP Bygg AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av OGP Bygg AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller OGP Bygg AB (559230-8737)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

OGP Bygg AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2019-12-10
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Skeppshult 30, 343 93, Älmhult
Besök: Skeppshult 30, Älmhult
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad