Aktiebolag Stockholm
Odin Target Range Technology AB
91 sökningar
Omsättning 2025
54,9 mkr
+351,9 %Rörelsemarginal
18,2 %
−4,2 p.e.Soliditet
54,6 %
−3,3 p.e.Anställda
4
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 54 865 | 12 141 | 577 | 325 | 0 |
| Rörelseresultat | 9 983 | 2 715 | 6 | 562 | 118 |
| Årets resultat | 7 868 | 1 574 | 7 | 424 | −24 |
| Eget kapital | 10 434 | 3 396 | 457 | 450 | 26 |
| Balansomslutning | 20 108 | 6 815 | 785 | 774 | 566 |
| Anställda | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 54 865 | 12 141 | 577 | 325 | 0 |
| Personalkostnader | 3 588 | 661 | 0 | 2 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 6 846 | 2 642 | 401 | 77 | 381 |
| Övriga rörelseposter, netto | −34 404 | −6 123 | −170 | 316 | — |
| Rörelseresultat | 9 983 | 2 715 | 6 | 562 | 118 |
| Ränteintäkter | 6 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 14 | 11 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 975 | 2 704 | 6 | 562 | 116 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −698 | 85 | −85 | −140 |
| Skatt | 2 107 | 432 | 84 | 53 | 0 |
| Årets resultat | 7 868 | 1 574 | 7 | 424 | −24 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 773 | 70 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 966 | 859 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 13 638 | 4 981 | 781 | 773 | 499 |
| Kassa och bank | 4 731 | 905 | 4 | 1 | 67 |
| Omsättningstillgångar | 19 335 | 6 746 | 785 | 774 | 566 |
| Summa tillgångar | 20 108 | 6 815 | 785 | 774 | 566 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 516 | 407 | 400 | −24 | 0 |
| Eget kapital | 10 434 | 3 396 | 457 | 450 | 26 |
| Justerat eget kapital | 10 988 | 3 950 | 457 | 517 | 26 |
| Obeskattade reserver | 698 | 698 | 0 | 85 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 8 976 | 2 721 | 328 | 239 | 540 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 108 | 6 815 | 785 | 774 | 566 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 1 528 | 163 | 163 | 163 |
Verksamhet
Med 54,9 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Odin Target Range Technology AB till den övre fjärdedelen bland branschens 503 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 18,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 54,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 352 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva försäljning av träningsutrustning till polismyndigheter, försvarsmakt och säkerhetsföretag, samt bedriva konsultverksamhet inom området. Bolaget skall även bedriva handel med teknikutrustning.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Marcus Norman (f. 1990) Verkställande direktör
Styrelse
- Peter Norman (f. 1955) Ordförande, Styrelseledamot
- Marcus Norman (f. 1990) Styrelseledamot
- Yue Liu (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Antti Johan Niemi (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Odin Target Invest AB (556512-4848) |
|---|---|
| Koncernmoder | Odin Target Invest AB (556512-4848) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-11-13 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av metallstommar och delar därav (SNI 25110) |
| Adress | Sankt Eriksgatan 67. våning 6, 113 32, Stockholm Besök: Sankt Eriksgatan 67 Våning 6, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5363755 |