Aktiebolag Hudiksvall
Ödeving VVS AB
79 sökningar
Omsättning 2025
5 mkr
−20,6 %Rörelsemarginal
12,3 %
−1,4 p.e.Soliditet
62,9 %
+7,0 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 021 | 6 320 | 5 621 | 3 238 | 3 691 | 3 901 | 3 213 | 3 267 |
| Rörelseresultat | 617 | 868 | 887 | 415 | 834 | 696 | 464 | 472 |
| Årets resultat | 477 | 686 | 747 | 333 | 528 | 426 | 403 | 271 |
| Eget kapital | 2 369 | 2 292 | 1 856 | 1 359 | 1 276 | 998 | 792 | 629 |
| Balansomslutning | 3 764 | 4 095 | 3 301 | 2 377 | 2 591 | 2 235 | 1 742 | 1 675 |
| Anställda | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 021 | 6 320 | 5 621 | 3 238 | 3 691 | 3 901 | 3 213 | 3 267 |
| Personalkostnader | 1 080 | 1 130 | 949 | 830 | 902 | 711 | 746 | 681 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 616 | 712 | 786 | 583 | 524 | 361 | 424 | 425 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 697 | −3 599 | −2 998 | −1 410 | −1 431 | −2 133 | −1 579 | −1 689 |
| Rörelseresultat | 617 | 868 | 887 | 415 | 834 | 696 | 464 | 472 |
| Ränteintäkter | 0 | 30 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 89 | 7 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 615 | 898 | 935 | 326 | 827 | 696 | 464 | 472 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −30 | 0 | 120 | −150 | −150 | 60 | −120 |
| Skatt | 138 | 182 | 188 | 112 | 148 | 121 | 121 | 81 |
| Årets resultat | 477 | 686 | 747 | 333 | 528 | 426 | 403 | 271 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 891 | 782 | 642 | 422 | 250 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 111 | 152 | 66 | 137 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 254 | 1 638 | 1 258 | 422 | 732 | 728 | 395 | 787 |
| Kassa och bank | 1 508 | 1 523 | 1 335 | 1 396 | 1 609 | 1 507 | 1 346 | 889 |
| Omsättningstillgångar | 2 873 | 3 313 | 2 659 | 1 955 | 2 341 | 2 235 | 1 742 | 1 675 |
| Summa tillgångar | 3 764 | 4 095 | 3 301 | 2 377 | 2 591 | 2 235 | 1 742 | 1 675 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 842 | 1 556 | 1 059 | 976 | 698 | 522 | 339 | 308 |
| Eget kapital | 2 369 | 2 292 | 1 856 | 1 359 | 1 276 | 998 | 792 | 629 |
| Justerat eget kapital | 2 726 | 2 649 | 2 189 | 1 692 | 1 705 | 1 308 | 983 | 867 |
| Obeskattade reserver | 450 | 450 | 420 | 420 | 540 | 390 | 240 | 300 |
| Långfristiga skulder | 170 | 93 | 35 | 2 | 283 | 19 | 27 | 38 |
| Kortfristiga skulder | 775 | 1 260 | 990 | 596 | 492 | 828 | 683 | 708 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 764 | 4 095 | 3 301 | 2 377 | 2 591 | 2 235 | 1 742 | 1 675 |
| Ställda säkerheter | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 953 granskade bolag ligger Ödeving VVS AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,3 procent — en god nivå — medan soliditeten på 62,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Hudiksvall.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utföra service- och installationsarbeten inom VVS hos både företag och privatpersoner samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jan Ödeving (f. 1976) Styrelseledamot
- Tommy Ödeving (f. 1974) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Annakarin Larsson (f. 1985) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-09-12 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Breda Gatan 11, 824 52, Hudiksvall Besök: Breda Gatan 11, Hudiksvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |