Aktiebolag Stockholm
Odelberget Fastighetsförvaltning AB
112 sökningar
1,2 mkr
+19,6 %9,6 %
−20,0 p.e.7,1 %
+1,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 165 | 974 | 1 109 | 1 067 | 1 049 | 1 011 | 1 536 |
| Rörelseresultat | 112 | 288 | 568 | 490 | 699 | 652 | 991 |
| Årets resultat | 4 | −5 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 |
| Eget kapital | 248 | 244 | 249 | 247 | 246 | 245 | 245 |
| Balansomslutning | 3 505 | 4 013 | 4 018 | 6 889 | 6 488 | 5 837 | 5 408 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 165 | 974 | 1 109 | 1 067 | 1 049 | 1 011 | 1 536 |
| Personalkostnader | 0 | 101 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 101 | 0 | 101 | 101 | 101 | 101 | 152 |
| Övriga externa kostnader | 952 | 654 | 440 | 476 | 249 | 258 | 392 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 69 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 112 | 288 | 568 | 490 | 699 | 652 | 991 |
| Ränteintäkter | 13 | 18 | 20 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 110 | 105 | 39 | 24 | 30 | 32 | 36 |
| Resultat efter finansiella poster | 14 | 201 | 549 | 482 | 681 | 623 | 956 |
| Koncernbidrag | 0 | −200 | −546 | −480 | −680 | −623 | −955 |
| Skatt | 10 | 7 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 4 | −5 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 127 | 3 229 | 3 330 | 3 432 | 3 533 | 3 634 | 3 736 |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 30 | 21 | 3 375 | 2 608 | 1 926 | 447 |
| Kassa och bank | 332 | 754 | 667 | 83 | 347 | 277 | 1 225 |
| Omsättningstillgångar | 378 | 784 | 688 | 3 458 | 2 955 | 2 203 | 1 672 |
| Summa tillgångar | 3 505 | 4 013 | 4 018 | 6 889 | 6 488 | 5 837 | 5 408 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 144 | 149 | 147 | 145 | 146 | 145 | 144 |
| Eget kapital | 248 | 244 | 249 | 247 | 246 | 245 | 245 |
| Justerat eget kapital | 248 | 244 | 249 | 247 | 246 | 245 | 245 |
| Långfristiga skulder | 3 095 | 3 619 | 3 624 | 3 155 | 3 222 | 3 246 | 3 279 |
| Kortfristiga skulder | 162 | 150 | 145 | 3 487 | 3 020 | 2 346 | 1 884 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 505 | 4 013 | 4 018 | 6 889 | 6 488 | 5 837 | 5 408 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger Odelberget Fastighetsförvaltning AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 9,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 7,1 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 20 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Björn Douglas Ronny Simonsson (f. 1944) Styrelseledamot
- Li Lindström (f. 1975) Styrelsesuppleant
- Kate Simonsson Öréus (f. 1972) Styrelsesuppleant
- Mikael Ingmar Nilsson (f. 1982) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Riskan Fastighetsförvaltning AB (556637-9169) |
|---|---|
| Koncernmoder | Riskan Fastighetsförvaltning AB (556637-9169) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-01-14 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Fuckens gränd 2, 111 27, Stockholm Besök: Funckens Gränd 2, Stockholm |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 070-4363235 |