Aktiebolag Falun
Oculis AB
34 sökningar
Omsättning 2025
323 tkr
−12,7 %Rörelsemarginal
86,1 %
−4,7 p.e.Soliditet
85,6 %
+3,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 323 | 370 | 248 | 298 | 247 |
| Rörelseresultat | 278 | 336 | 222 | 264 | 210 |
| Årets resultat | 215 | 204 | 180 | 157 | 166 |
| Eget kapital | 346 | 335 | 327 | 334 | 365 |
| Balansomslutning | 633 | 640 | 496 | 532 | 512 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 323 | 370 | 248 | 298 | 247 |
| Personalkostnader | 7 | 6 | 3 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 37 | 28 | 23 | 28 | 32 |
| Rörelseresultat | 278 | 336 | 222 | 264 | 210 |
| Ränteintäkter | 2 | 8 | 6 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 280 | 344 | 227 | 264 | 209 |
| Bokslutsdispositioner | −7 | −87 | 0 | −66 | 0 |
| Skatt | 58 | 54 | 47 | 41 | 43 |
| Årets resultat | 215 | 204 | 180 | 157 | 166 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 13 | 49 | 66 | 167 | 115 |
| Kassa och bank | 620 | 591 | 430 | 365 | 397 |
| Omsättningstillgångar | 633 | 640 | 496 | 532 | 512 |
| Summa tillgångar | 633 | 640 | 496 | 532 | 512 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 81 | 81 | 97 | 127 | 149 |
| Eget kapital | 346 | 335 | 327 | 334 | 365 |
| Justerat eget kapital | 542 | 526 | 448 | 455 | 434 |
| Obeskattade reserver | 247 | 240 | 153 | 153 | 87 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 11 | 41 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 65 | 16 | 34 | 19 |
| Summa eget kapital och skulder | 633 | 640 | 496 | 532 | 512 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Oculis AB 323 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 293 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 86,1 procent, och soliditeten var hög — 85,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 13 procent. Bolaget hör hemma i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Sjukvård (öppenvård och slutenvård). Personalutbildning. Personaluthyrning. Hälsofrämjande verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Björn Nilsson (f. 1968) Styrelseledamot
- Ulrika Nilsson (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-01-17 |
|---|---|
| Bransch | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221) |
| Adress | Blockhusvägen 34, 791 45, Falun Besök: Blockhusvägen 34, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |