Aktiebolag Huddinge
Öbergs Måleri Stuvsta AB
49 sökningar
Omsättning 2025
2,3 mkr
+27,5 %Rörelsemarginal
8,4 %
+0,3 p.e.Soliditet
43,2 %
−17,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 324 | 1 823 | 973 | 1 012 | 710 |
| Rörelseresultat | 196 | 148 | 126 | 64 | 177 |
| Årets resultat | 152 | 114 | 96 | 48 | 138 |
| Eget kapital | 192 | 140 | 122 | 73 | 163 |
| Balansomslutning | 444 | 232 | 178 | 204 | 253 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 324 | 1 823 | 973 | 1 012 | 710 |
| Personalkostnader | 942 | 720 | 521 | 435 | 311 |
| Övriga externa kostnader | 273 | 106 | 146 | 151 | 83 |
| Övriga rörelseposter, netto | −913 | −849 | −180 | −362 | −139 |
| Rörelseresultat | 196 | 148 | 126 | 64 | 177 |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 195 | 147 | 125 | 63 | 176 |
| Skatt | 43 | 33 | 29 | 15 | 38 |
| Årets resultat | 152 | 114 | 96 | 48 | 138 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 225 | 63 | 61 | 16 | 12 |
| Kassa och bank | 219 | 169 | 117 | 188 | 241 |
| Omsättningstillgångar | 444 | 232 | 178 | 204 | 253 |
| Summa tillgångar | 444 | 232 | 178 | 204 | 253 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 15 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 192 | 140 | 122 | 73 | 163 |
| Justerat eget kapital | 192 | 140 | 122 | 73 | 163 |
| Kortfristiga skulder | 252 | 92 | 56 | 131 | 90 |
| Summa eget kapital och skulder | 444 | 232 | 178 | 204 | 253 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 637 granskade bolag ligger Öbergs Måleri Stuvsta AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,4 procent, och soliditeten var god — 43,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 27 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva måleriarbeten, design inom måleri och konsultverksamhet inom måleribranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Öberg (f. 1978) Styrelseledamot
- Ann Lundqvist (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-08-26 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Roddarvägen 49, 141 41, Huddinge Besök: Roddarvägen 49, Huddinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |