Aktiebolag Tyresö
O. Wines and Spirits AB
51 sökningar
Omsättning 2025
894 tkr
−12,4 %Rörelsemarginal
-3,7 %
−1,7 p.e.Soliditet
24,1 %
+20,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 894 | 1 020 | 1 460 | 1 576 | 2 134 | 1 808 | 1 073 | 1 069 |
| Rörelseresultat | −33 | −20 | −229 | −292 | −203 | −217 | −18 | 35 |
| Årets resultat | −61 | −30 | −230 | −292 | −206 | −222 | −21 | 35 |
| Eget kapital | 92 | 18 | −215 | −85 | −157 | 49 | 62 | 83 |
| Balansomslutning | 382 | 571 | 903 | 800 | 925 | 685 | 637 | 445 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 894 | 1 020 | 1 460 | 1 576 | 2 134 | 1 808 | 1 073 | 1 069 |
| Personalkostnader | 111 | 193 | 262 | 264 | 200 | 89 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 318 | 357 | 487 | 578 | 492 | 425 | 314 | 262 |
| Övriga rörelseposter, netto | −494 | −486 | −940 | −1 026 | −1 645 | −1 511 | −777 | −772 |
| Rörelseresultat | −33 | −20 | −229 | −292 | −203 | −217 | −18 | 35 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 28 | 11 | 1 | 0 | 3 | 5 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −61 | −30 | −230 | −292 | −206 | −222 | −21 | 35 |
| Årets resultat | −61 | −30 | −230 | −292 | −206 | −222 | −21 | 35 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 255 | 382 | 485 | 604 | 611 | 526 | 380 | 309 |
| Kortfristiga fordringar | 67 | 63 | 353 | 132 | 161 | 87 | 118 | 48 |
| Kassa och bank | 48 | 110 | 65 | 64 | 153 | 71 | 139 | 89 |
| Omsättningstillgångar | 370 | 554 | 903 | 800 | 925 | 685 | 637 | 445 |
| Summa tillgångar | 382 | 571 | 903 | 800 | 925 | 685 | 637 | 445 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −32 | −265 | −135 | −208 | −1 | 13 | 33 | −278 |
| Eget kapital | 92 | 18 | −215 | −85 | −157 | 49 | 62 | 83 |
| Justerat eget kapital | 92 | 18 | −215 | −85 | −157 | 49 | 62 | 83 |
| Långfristiga skulder | 12 | 48 | 116 | 191 | 275 | 210 | 272 | 191 |
| Kortfristiga skulder | 278 | 505 | 1 002 | 694 | 807 | 426 | 303 | 171 |
| Summa eget kapital och skulder | 382 | 571 | 903 | 800 | 925 | 685 | 637 | 445 |
| Ansvarsförbindelser | 1 347 | 1 212 | 949 | 849 | 484 | 484 | 276 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 099 bolag som granskas inom samma bransch hamnar O. Wines and Spirits AB i den övre halvan sett till omsättning, med 894 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -3,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 24,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 12 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Tyresö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva import och försäljning av alkoholhaltiga drycker, livsmedel(olivolja, salt) samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Olsson (f. 1965) Styrelseledamot
- Maria Mellin (f. 1967) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-11-05 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med drycker (SNI 46340) |
| Adress | Sikvägen 43, 135 41, Tyresö Besök: Sikvägen 43, Tyresö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |