Aktiebolag Stockholm
O-Units Holding AB
46 sökningar
Omsättning 2025
120 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
78,3 %
+74,2 p.e.Soliditet
91,2 %
+12,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 120 | 120 | 120 | 253 | 261 | 21 | 2 |
| Rörelseresultat | 94 | 5 | 38 | 181 | 184 | 19 | −13 |
| Årets resultat | 7 726 | 9 | 16 | 182 | 108 | 15 | 1 |
| Eget kapital | 8 156 | 430 | 421 | 405 | 223 | 114 | 100 |
| Balansomslutning | 8 941 | 549 | 615 | 510 | 347 | 135 | 116 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 120 | 120 | 120 | 253 | 261 | 21 | 2 |
| Personalkostnader | 2 | 15 | 7 | 16 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 99 | 75 | 56 | 77 | 2 | 15 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −1 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 94 | 5 | 38 | 181 | 184 | 19 | −13 |
| Ränteintäkter | 7 643 | 6 | 0 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 7 737 | 12 | 39 | 181 | 184 | 19 | −13 |
| Bokslutsdispositioner | 14 | 0 | −14 | 49 | −46 | 0 | 14 |
| Skatt | 24 | 3 | 9 | 48 | 29 | 4 | 0 |
| Årets resultat | 7 726 | 9 | 16 | 182 | 108 | 15 | 1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 938 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 101 | 69 | 70 | 57 | 35 | 40 | 40 |
| Kassa och bank | 6 902 | 480 | 545 | 453 | 312 | 96 | 76 |
| Omsättningstillgångar | 7 003 | 549 | 615 | 510 | 347 | 135 | 116 |
| Summa tillgångar | 8 941 | 549 | 615 | 510 | 347 | 135 | 116 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 380 | 371 | 355 | 173 | 65 | 49 | 49 |
| Eget kapital | 8 156 | 430 | 421 | 405 | 223 | 114 | 100 |
| Justerat eget kapital | 8 156 | 441 | 432 | 405 | 262 | 117 | 103 |
| Obeskattade reserver | 0 | 14 | 14 | 0 | 49 | 4 | 4 |
| Kortfristiga skulder | 785 | 105 | 180 | 105 | 75 | 17 | 12 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 941 | 549 | 615 | 510 | 347 | 135 | 116 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 914 granskade bolag ligger O-Units Holding AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 120 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 78,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 91,2 procent får betecknas som hög. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Niclas Andersson (f. 1972) Styrelseledamot
- Cynthia Gayton Andersson (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-11-21 |
|---|---|
| Bransch | Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning (SNI 64993) |
| Adress | Herredagsvägen 4D, 178 51, Ekerö Besök: Herredagsvägen 4 D, Ekerö |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |