Aktiebolag Göteborg
O'Learys Järntorget AB
274 sökningar
Omsättning 2025
23,3 mkr
−1,9 %Rörelsemarginal
-1,6 %
−0,3 p.e.Soliditet
27,2 %
+9,8 p.e.Anställda
12
−7,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 23 287 | 23 733 | 22 539 | 20 673 | 10 058 |
| Rörelseresultat | −371 | −297 | −60 | −943 | −1 320 |
| Årets resultat | 74 | 18 | −981 | −740 | −511 |
| Eget kapital | 1 441 | 1 367 | 1 349 | 2 331 | 3 071 |
| Balansomslutning | 7 581 | 11 363 | 10 099 | 11 631 | 15 750 |
| Anställda | 12 | 13 | 13 | 17 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 287 | 23 733 | 22 539 | 20 673 | 10 058 |
| Personalkostnader | 7 131 | 7 722 | 7 234 | 9 010 | 7 087 |
| Av- och nedskrivningar | 836 | 1 477 | 1 747 | 1 910 | 1 887 |
| Övriga externa kostnader | 11 194 | 10 682 | 9 770 | 10 413 | 6 559 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 497 | −4 149 | −3 848 | −283 | 4 155 |
| Rörelseresultat | −371 | −297 | −60 | −943 | −1 320 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 10 | — | — |
| Räntekostnader | 173 | 295 | 217 | 201 | 78 |
| Resultat efter finansiella poster | −544 | −590 | −269 | −1 143 | −1 397 |
| Bokslutsdispositioner | 684 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 620 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 66 | 12 | 712 | −403 | −887 |
| Årets resultat | 74 | 18 | −981 | −740 | −511 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 747 | 6 490 | 6 746 | 6 476 | 7 328 |
| Varulager | 229 | 350 | 237 | 242 | 195 |
| Kortfristiga fordringar | 1 248 | 4 117 | 2 587 | 3 483 | 3 344 |
| Kassa och bank | 357 | 406 | 529 | 1 428 | 4 881 |
| Omsättningstillgångar | 1 834 | 4 873 | 3 353 | 5 155 | 8 422 |
| Summa tillgångar | 7 581 | 11 363 | 10 099 | 11 631 | 15 750 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 267 | 1 249 | 2 230 | 2 971 | 2 482 |
| Eget kapital | 1 441 | 1 367 | 1 349 | 2 331 | 3 071 |
| Justerat eget kapital | 2 065 | 1 978 | 1 349 | 2 331 | 3 071 |
| Obeskattade reserver | 786 | 770 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 374 | 0 | 82 | 206 | 800 |
| Kortfristiga skulder | 4 980 | 9 226 | 8 668 | 9 094 | 11 879 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 581 | 11 363 | 10 099 | 11 631 | 15 750 |
| Ställda säkerheter | 2 800 | 2 800 | 2 800 | 1 400 | 1 400 |
| Ansvarsförbindelser | 11 785 | 11 785 | 11 785 | 11 785 | 11 785 |
Verksamhet
Med 23,3 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör O'Learys Järntorget AB till den övre fjärdedelen bland branschens 18 599 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på -1,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 27,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 12 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva restaurang och cafeverksamhet, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jesper Liedstrand (f. 1976) Styrelseledamot
- Shirley Yeung (f. 1988) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Rutger Nordström (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | O'Learys Restaurants AB (559109-5988) |
|---|---|
| Koncernmoder | O'Learys Group AB (559043-1796) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-03-28 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Ynglingagatan 6, 113 47, Stockholm Besök: Ynglingagatan 6, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-54516530 |