Aktiebolag Nykvarn
O.B. Wiik AB
262 sökningar
Omsättning 2025
119,8 mkr
+18,5 %Rörelsemarginal
-2,0 %
−2,3 p.e.Soliditet
42,6 %
+13,1 p.e.Anställda
17
−5,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 119 826 | 101 146 | 126 216 | 165 995 | 154 040 | 106 189 | 95 851 | 104 397 |
| Rörelseresultat | −2 429 | 289 | 9 384 | 9 053 | 6 454 | −3 050 | −3 854 | −14 186 |
| Årets resultat | −531 | 92 | 5 349 | 131 | 2 125 | −3 497 | −91 | −1 196 |
| Eget kapital | 24 658 | 18 440 | 23 648 | 23 589 | 23 458 | 21 333 | 18 730 | 18 822 |
| Balansomslutning | 57 859 | 62 576 | 68 650 | 80 422 | 59 113 | 62 868 | 65 098 | 61 464 |
| Anställda | 17 | 18 | 17 | 17 | 22 | 22 | 23 | 23 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 119 826 | 101 146 | 126 216 | 165 995 | 154 040 | 106 189 | 95 851 | 104 397 |
| Personalkostnader | 19 906 | 18 914 | 18 605 | 18 055 | 19 488 | 19 082 | 18 046 | 21 769 |
| Av- och nedskrivningar | 5 725 | 7 133 | 9 283 | 8 368 | 7 263 | 8 319 | 9 716 | 8 763 |
| Övriga externa kostnader | 12 708 | 12 048 | 13 267 | 14 463 | 14 132 | 11 574 | 12 309 | 14 909 |
| Övriga rörelseposter, netto | −83 916 | −62 762 | −75 677 | −116 056 | −106 703 | −70 264 | −59 634 | −73 142 |
| Rörelseresultat | −2 429 | 289 | 9 384 | 9 053 | 6 454 | −3 050 | −3 854 | −14 186 |
| Ränteintäkter | 31 | 230 | 634 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 233 | 371 | 1 454 | 2 154 | 2 415 | 1 627 | 599 | 1 196 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 631 | 148 | 8 563 | 7 125 | 4 162 | −4 277 | −4 351 | −15 382 |
| Bokslutsdispositioner | 2 100 | 0 | −1 750 | −6 850 | −2 000 | 780 | 4 260 | 14 270 |
| Skatt | 0 | 56 | 1 464 | 144 | 38 | 0 | 0 | 84 |
| Årets resultat | −531 | 92 | 5 349 | 131 | 2 125 | −3 497 | −91 | −1 196 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 23 866 | 29 228 | 33 053 | 38 918 | 35 746 | 34 582 | 38 054 | 30 886 |
| Varulager | 2 945 | 3 673 | 4 270 | 4 782 | 2 923 | 9 146 | 10 287 | 8 812 |
| Kortfristiga fordringar | 31 048 | 29 675 | 31 327 | 36 722 | 20 444 | 19 141 | 16 758 | 21 766 |
| Omsättningstillgångar | 33 993 | 33 348 | 35 596 | 41 504 | 23 367 | 28 287 | 27 045 | 30 577 |
| Summa tillgångar | 57 859 | 62 576 | 68 650 | 80 422 | 59 113 | 62 868 | 65 098 | 61 464 |
| Aktiekapital | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 900 | 900 | 900 |
| Balanserat resultat | 11 260 | 11 168 | 11 119 | 16 278 | 14 153 | 17 650 | 17 741 | 18 938 |
| Eget kapital | 24 658 | 18 440 | 23 648 | 23 589 | 23 458 | 21 333 | 18 730 | 18 822 |
| Justerat eget kapital | 31 407 | 26 856 | 32 064 | 30 616 | 25 046 | 21 333 | 19 349 | 22 824 |
| Obeskattade reserver | 8 500 | 10 600 | 10 600 | 8 850 | 2 000 | 0 | 780 | 5 040 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 190 | 190 | 190 | 1 225 | 225 | 591 |
| Långfristiga skulder | 2 520 | 2 255 | 3 460 | 4 489 | 5 971 | 3 598 | 9 224 | 8 760 |
| Kortfristiga skulder | 28 930 | 31 281 | 30 752 | 43 304 | 27 494 | 36 712 | 36 139 | 28 251 |
| Summa eget kapital och skulder | 57 859 | 62 576 | 68 650 | 80 422 | 59 113 | 62 868 | 65 098 | 61 464 |
| Ställda säkerheter | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Ansvarsförbindelser | 255 | 255 | 255 | 20 920 | 20 720 | 20 720 | 20 720 | 21 220 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 397 granskade bolag ligger O.B. Wiik AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 119,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -2,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 42,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte 17 personer och har sitt säte i Nykvarn.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning och uthyrning av tält, hallar, PVC-behandlade textilier samt tillbehör till detta.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Finn Atle Haldorsen (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Rune Birkeland (f. 1957) Styrelseledamot
- Nicolai Zuhaar Birkeland (f. 1990) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Eckerby (f. 1981) Extern VD
- Jim Wahlström (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | ZURHAAR INDUSTRIES |
|---|---|
| Koncernmoder | ZURHAAR INDUSTRIES |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-11-15 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar (SNI 77390) |
| Adress | Eva Ekeblads gata 9, 749 47, Enköping Besök: Eva Ekeblads Gata 9, Enköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 010-1414400 |