Aktiebolag Solna
Nytida Pavus AB
142 sökningar
Omsättning 2025
17,1 mkr
−6,0 %Rörelsemarginal
-5,7 %
−2,1 p.e.Soliditet
92,5 %
+3,7 p.e.Anställda
15
−11,8 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 069 | 18 164 | 20 592 | 22 031 | 22 956 |
| Rörelseresultat | −981 | −670 | 2 945 | 3 940 | 5 526 |
| Årets resultat | 8 | 8 | 8 | 8 | 0 |
| Eget kapital | 15 739 | 15 731 | 15 723 | 15 716 | 15 708 |
| Balansomslutning | 17 012 | 17 702 | 20 863 | 22 187 | 23 604 |
| Anställda | 15 | 17 | 15 | 15 | 16 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 069 | 18 164 | 20 592 | 22 031 | 22 956 |
| Personalkostnader | 11 178 | 11 893 | 10 897 | 11 179 | 11 383 |
| Av- och nedskrivningar | 46 | 46 | 46 | 35 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 7 010 | 6 649 | 6 422 | 6 264 | 5 859 |
| Övriga rörelseposter, netto | 184 | −246 | −282 | −613 | −161 |
| Rörelseresultat | −981 | −670 | 2 945 | 3 940 | 5 526 |
| Ränteintäkter | 179 | 412 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 6 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −802 | −259 | 3 396 | 4 000 | 5 526 |
| Koncernbidrag | 812 | 269 | −3 386 | −3 990 | −5 526 |
| Skatt | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 |
| Årets resultat | 8 | 8 | 8 | 8 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 46 | 92 | 138 | 184 | 147 |
| Kortfristiga fordringar | 16 966 | 17 610 | 20 725 | 22 003 | 23 447 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 16 966 | 17 610 | 20 725 | 22 003 | 23 457 |
| Summa tillgångar | 17 012 | 17 702 | 20 863 | 22 187 | 23 604 |
| Aktiekapital | 800 | 800 | 800 | 800 | 800 |
| Balanserat resultat | 14 931 | 14 923 | 14 915 | 14 908 | 14 908 |
| Eget kapital | 15 739 | 15 731 | 15 723 | 15 716 | 15 708 |
| Justerat eget kapital | 15 739 | 15 731 | 15 723 | 15 716 | 15 708 |
| Kortfristiga skulder | 1 273 | 1 971 | 5 140 | 6 471 | 7 896 |
| Summa eget kapital och skulder | 17 012 | 17 702 | 20 863 | 22 187 | 23 604 |
Verksamhet
Nytida Pavus AB omsatte 17,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 12 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -5,7 procent, och soliditeten var hög — 92,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 15 personer och har sitt säte i Solna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller via dotterbolag, bedriva vård- och omsorgsrörelse, äga och förvalta fast och lös egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mark Jensen (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Benno Eliasson (f. 1965) Styrelseledamot
- Johan Regnér (f. 1962) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Fredrik von Malmborg (f. 1967) Extern VD
- Setareh Moradi (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Nytida Stöd och Resurs AB (556434-5691) |
|---|---|
| Koncernmoder | Ambea AB ( publ ) (556468-4354) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-03-04 |
|---|---|
| Bransch | Boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning (SNI 87201) |
| Adress | Box 1565, 171 29, Solna Besök: Box 1565, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |