Aktiebolag Nynäshamn
Nynäshamns Ångbryggeri AB
148 sökningar
Omsättning 2025
38,6 mkr
+6,9 %Rörelsemarginal
5,9 %
+5,1 p.e.Soliditet
58,4 %
+2,9 p.e.Anställda
14
−6,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 38 586 | 36 079 | 35 681 | 37 834 | 35 876 |
| Rörelseresultat | 2 267 | 281 | −1 679 | 1 083 | 955 |
| Årets resultat | 1 976 | 148 | −1 828 | 804 | 734 |
| Eget kapital | 13 711 | 11 734 | 11 587 | 14 415 | 15 610 |
| Balansomslutning | 23 476 | 21 147 | 20 116 | 24 003 | 23 505 |
| Anställda | 14 | 15 | 16 | 16 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 38 586 | 36 079 | 35 681 | 37 834 | 35 876 |
| Personalkostnader | 10 154 | 9 625 | 10 076 | 9 351 | 8 889 |
| Av- och nedskrivningar | 1 002 | 1 095 | 1 409 | 1 354 | 1 379 |
| Övriga externa kostnader | 8 822 | 7 416 | 7 902 | 8 713 | 7 522 |
| Övriga rörelseposter, netto | −16 341 | −17 662 | −17 973 | −17 333 | −17 131 |
| Rörelseresultat | 2 267 | 281 | −1 679 | 1 083 | 955 |
| Ränteintäkter | 4 | 20 | 27 | — | — |
| Räntekostnader | 151 | 152 | 176 | 61 | 45 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 120 | 148 | −1 828 | 1 031 | 940 |
| Skatt | 144 | 0 | 0 | 227 | 205 |
| Årets resultat | 1 976 | 148 | −1 828 | 804 | 734 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 395 | 8 552 | 7 085 | 5 689 | 6 298 |
| Varulager | 4 089 | 5 080 | 5 380 | 6 704 | 5 307 |
| Kortfristiga fordringar | 5 268 | 5 193 | 4 887 | 4 983 | 6 734 |
| Kassa och bank | 5 724 | 2 322 | 2 764 | 6 627 | 5 166 |
| Omsättningstillgångar | 15 082 | 12 595 | 13 031 | 18 314 | 17 208 |
| Summa tillgångar | 23 476 | 21 147 | 20 116 | 24 003 | 23 505 |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Balanserat resultat | 11 571 | 11 422 | 13 251 | 13 447 | 14 712 |
| Eget kapital | 13 711 | 11 734 | 11 587 | 14 415 | 15 610 |
| Justerat eget kapital | 13 711 | 11 734 | 11 587 | 14 415 | 15 610 |
| Långfristiga skulder | 3 425 | 1 930 | 2 250 | 2 702 | 1 166 |
| Kortfristiga skulder | 6 340 | 7 483 | 6 279 | 6 886 | 6 729 |
| Summa eget kapital och skulder | 23 476 | 21 147 | 20 116 | 24 003 | 23 505 |
| Ställda säkerheter | 4 984 | 4 424 | 3 800 | 3 800 | 3 800 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 704 | 858 | 1 154 |
Verksamhet
Med 38,6 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Nynäshamns Ångbryggeri AB till den övre fjärdedelen bland branschens 370 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 5,9 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 58,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 14 personer, med säte i Nynäshamn.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att tillverka och försälja maltdrycker samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Thomas Hansen (f. 1976) Verkställande direktör
Styrelse
- Lars Tony Magnusson (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Thomas Hansen (f. 1976) Styrelseledamot
- Lars Olov Ericsson (f. 1967) Styrelseledamot
- Christer Bertil Johansson (f. 1965) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Fredrik Dellström (f. 1973) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1997-03-24 |
|---|---|
| Bransch | Framställning av öl (SNI 11050) |
| Adress | Lövlundsvägen 2-4, 149 30, Nynäshamn Besök: Lövlundsvägen 2-4, Nynäshamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |