Aktiebolag Stockholm
Nymans Trädvård AB
51 sökningar
Omsättning 2025
856 tkr
−29,1 %Rörelsemarginal
-1,1 %
+1,4 p.e.Soliditet
44,4 %
+8,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 856 | 1 207 | 1 413 | 1 356 | 1 196 | 1 483 | 1 544 | 1 338 |
| Rörelseresultat | −9 | −29 | 6 | −5 | 77 | 57 | 15 | 11 |
| Årets resultat | −9 | −29 | 3 | 21 | 58 | 72 | 10 | 6 |
| Eget kapital | 64 | 74 | 128 | 150 | 169 | 136 | 93 | 83 |
| Balansomslutning | 144 | 203 | 298 | 242 | 390 | 429 | 474 | 425 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 856 | 1 207 | 1 413 | 1 356 | 1 196 | 1 483 | 1 544 | 1 338 |
| Personalkostnader | 412 | 454 | 557 | 511 | 368 | 424 | 534 | 542 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | 2 | 0 | 1 | 6 | 6 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 203 | 255 | 285 | 289 | 288 | 322 | 328 | 252 |
| Övriga rörelseposter, netto | −246 | −523 | −563 | −561 | −462 | −674 | −661 | −527 |
| Rörelseresultat | −9 | −29 | 6 | −5 | 77 | 57 | 15 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −29 | 6 | −5 | 76 | 57 | 15 | 11 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 34 | 0 | 36 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 3 | 8 | 18 | 21 | 5 | 4 |
| Årets resultat | −9 | −29 | 3 | 21 | 58 | 72 | 10 | 6 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 | 15 | 19 | 0 | 0 | 1 | 7 | 12 |
| Kortfristiga fordringar | 123 | 173 | 259 | 240 | 224 | 274 | 270 | 267 |
| Kassa och bank | 10 | 15 | 20 | 2 | 167 | 154 | 198 | 146 |
| Omsättningstillgångar | 134 | 188 | 278 | 242 | 390 | 428 | 468 | 413 |
| Summa tillgångar | 144 | 203 | 298 | 242 | 390 | 429 | 474 | 425 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 23 | 53 | 75 | 79 | 61 | 14 | 33 | 27 |
| Eget kapital | 64 | 74 | 128 | 150 | 169 | 136 | 93 | 83 |
| Justerat eget kapital | 64 | 74 | 128 | 150 | 196 | 163 | 149 | 139 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 34 | 70 | 70 |
| Kortfristiga skulder | 80 | 129 | 170 | 92 | 187 | 259 | 311 | 272 |
| Summa eget kapital och skulder | 144 | 203 | 298 | 242 | 390 | 429 | 474 | 425 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 102 granskade bolag ligger Nymans Trädvård AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 856 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,1 procent, och soliditeten var god — 44,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 29 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva trädvård trädgårdsskötsel såsom arboristtjänster, trädfällning, plantering och skötsel av grönytor. Företaget kommer även omfatta bygg- och snickeritjänster samt förädling av träprodukter för försäljning, samt annan härmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Joakim Nyman (f. 1986) Styrelseledamot
- Erika Johanna Margaretha Nyman (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-10 |
|---|---|
| Bransch | Skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300) |
| Adress | Tre Liljor 8, lgh 1304, 113 44, Stockholm Besök: Tre Liljor 8 LGH 1304, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |