starkabolag.se

Aktiebolag Nykvarn

Nykvarns MC Service AB

13 sökningar

Omsättning 2025

1,5 mkr

−4,6 %
Rörelsemarginal

14,3 %

−4,5 p.e.
Soliditet

62,2 %

−8,0 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12
Omsättning1 5311 6041 318594
Rörelseresultat2193028344
Årets resultat1601722925
Eget kapital2122517950
Balansomslutning504502295173
Anställda1110
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*
Nettoomsättning1 5311 6041 318594
Personalkostnader737723763298
Övriga externa kostnader388407342126
Övriga rörelseposter, netto−187−172−130−126
Rörelseresultat2193028344
Räntekostnader6411
Resultat efter finansiella poster2132988143
Bokslutsdispositioner0−76−40−11
Skatt5349127
Årets resultat1601722925

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*
Anläggningstillgångar08500
Varulager259311191123
Kortfristiga fordringar21236273
Kassa och bank33707747
Omsättningstillgångar504417295173
Summa tillgångar504502295173
Aktiekapital25252525
Balanserat resultat2754250
Eget kapital2122517950
Justerat eget kapital31435312059
Obeskattade reserver1281285211
Kortfristiga skulder164123164112
Summa eget kapital och skulder504502295173

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Nykvarns MC Service AB 1,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 998 tusen kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,3 procent, och soliditeten var hög — 62,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Nykvarn.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel, service och reparationer av motorcyklar inklusive reservdelar och tillbehör och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva fastighetsskötsel i uppdrag, och inom detta förekomna service och reparationsarbeten, ej egna fastigheter.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Nykvarns MC Service AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Nykvarns MC Service AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Nykvarns MC Service AB (559367-9102)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Nykvarns MC Service AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2022-02-28
Bransch Reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320)
Adress
Rådjursslingan 12, 155 93, Nykvarn
Besök: Rådjursslingan 12, Nykvarn
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad