Aktiebolag Ydre
Nygård LM AB
31 sökningar
12,3 mkr
+37,8 %44,9 %
+28,8 p.e.30,7 %
+16,9 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Omsättning | 12 336 | 8 952 |
| Rörelseresultat | 5 534 | 1 441 |
| Årets resultat | 1 570 | 937 |
| Eget kapital | 2 657 | 1 087 |
| Balansomslutning | 19 582 | 14 723 |
| Anställda | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 336 | 8 952 |
| Personalkostnader | 1 535 | 1 367 |
| Av- och nedskrivningar | 1 234 | 603 |
| Övriga externa kostnader | 3 615 | 2 618 |
| Övriga rörelseposter, netto | −418 | −2 923 |
| Rörelseresultat | 5 534 | 1 441 |
| Ränteintäkter | 41 | 1 |
| Räntekostnader | 556 | 259 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 019 | 1 182 |
| Bokslutsdispositioner | −3 044 | 0 |
| Skatt | 405 | 245 |
| Årets resultat | 1 570 | 937 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 196 | 9 835 |
| Varulager | 4 327 | 3 910 |
| Kortfristiga fordringar | 1 059 | 697 |
| Kassa och bank | 0 | 281 |
| Omsättningstillgångar | 5 387 | 4 887 |
| Summa tillgångar | 19 582 | 14 723 |
| Aktiekapital | 150 | 150 |
| Balanserat resultat | 937 | 0 |
| Eget kapital | 2 657 | 1 087 |
| Justerat eget kapital | 6 019 | 2 032 |
| Obeskattade reserver | 4 234 | 1 190 |
| Långfristiga skulder | 7 630 | 9 417 |
| Kortfristiga skulder | 5 061 | 3 029 |
| Summa eget kapital och skulder | 19 582 | 14 723 |
| Ställda säkerheter | 10 310 | 1 400 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Nygård LM AB omsatte 12,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 8,2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 44,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 30,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 38 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Ydre.
Bolaget ska bedriva mjölk- och köttproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Torsten Eriksson (f. 2000) Ordförande, Styrelseledamot
- David Eriksson (f. 1991) Styrelseledamot
- Markus Eriksson (f. 1996) Styrelseledamot
- Natalie Tälth (f. 1992) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-12-04 |
|---|---|
| Bransch | Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410) |
| Adress | Nygård 1, 573 75, Ydre Besök: Nygård 1, Ydre |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |