Aktiebolag Gävle
Nybloms Rör AB
183 sökningar
Omsättning 2025
17 mkr
+53,8 %Rörelsemarginal
7,9 %
+4,2 p.e.Soliditet
28,3 %
+2,8 p.e.Anställda
7
+16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 045 | 11 082 | 13 363 | 11 422 | 12 216 |
| Rörelseresultat | 1 355 | 418 | 1 479 | 369 | 684 |
| Årets resultat | 488 | −6 | 924 | 291 | 405 |
| Eget kapital | 1 465 | 977 | 1 783 | 1 159 | 1 668 |
| Balansomslutning | 5 224 | 3 842 | 5 109 | 3 802 | 4 535 |
| Anställda | 7 | 6 | 6 | 6 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 045 | 11 082 | 13 363 | 11 422 | 12 216 |
| Personalkostnader | 4 370 | 3 645 | 3 629 | 3 639 | 2 887 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 24 | 15 | 24 | 38 |
| Övriga externa kostnader | 1 219 | 1 445 | 1 270 | 1 133 | 889 |
| Övriga rörelseposter, netto | −10 073 | −5 550 | −6 970 | −6 257 | −7 718 |
| Rörelseresultat | 1 355 | 418 | 1 479 | 369 | 684 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 1 | 0 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 349 | 417 | 1 480 | 368 | 682 |
| Bokslutsdispositioner | −14 | 664 | −19 | 19 | −170 |
| Koncernbidrag | −711 | −1 060 | −290 | 0 | 0 |
| Skatt | 136 | 27 | 248 | 95 | 107 |
| Årets resultat | 488 | −6 | 924 | 291 | 405 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 83 | 81 | 104 | 8 | 32 |
| Varulager | 293 | 346 | 405 | 430 | 245 |
| Kortfristiga fordringar | 1 953 | 1 859 | 2 440 | 2 081 | 2 012 |
| Kassa och bank | 2 895 | 1 556 | 2 160 | 1 283 | 2 246 |
| Omsättningstillgångar | 5 141 | 3 761 | 5 005 | 3 794 | 4 502 |
| Summa tillgångar | 5 224 | 3 842 | 5 109 | 3 802 | 4 535 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 927 | 933 | 809 | 818 | 1 213 |
| Eget kapital | 1 465 | 977 | 1 783 | 1 159 | 1 668 |
| Justerat eget kapital | 1 476 | 977 | 2 310 | 1 671 | 2 194 |
| Obeskattade reserver | 14 | 0 | 664 | 645 | 663 |
| Kortfristiga skulder | 3 745 | 2 865 | 2 662 | 1 998 | 2 204 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 224 | 3 842 | 5 109 | 3 802 | 4 535 |
| Ställda säkerheter | 625 | 625 | 625 | 625 | 625 |
Verksamhet
Nybloms Rör AB omsatte 17 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 7,9 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 28,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 54 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Gävle.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva installation, reparation och försäljning av VVS samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Daniel Stefansson (f. 1980) Ordförande, Styrelseledamot
- Fredrik Stefansson (f. 1982) Styrelseledamot
- Erika Engvall Stefansson (f. 1977) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Sandra Renström (f. 1991) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Stefanssons Golv Holding AB (559112-9985) |
|---|---|
| Koncernmoder | Stefanssons Golv Holding AB (559112-9985) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-08-24 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | valbovägen 303, 818 32, Valbo Besök: Valbovägen 303, Valbo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-3185205 |