Aktiebolag Mönsterås
Nya Mönsterås Metall AB
61 sökningar
39,9 mkr
−37,6 %-6,1 %
−14,9 p.e.25,6 %
+0,4 p.e.37
−14,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 39 907 | 63 961 | 72 679 | 63 728 | 98 609 |
| Rörelseresultat | −2 427 | 5 657 | 6 115 | 1 420 | 21 943 |
| Årets resultat | 290 | 2 027 | 2 835 | 3 | 5 017 |
| Eget kapital | 10 222 | 9 932 | 7 905 | 5 070 | 5 067 |
| Balansomslutning | 39 908 | 39 335 | 39 221 | 43 444 | 49 226 |
| Anställda | 37 | 43 | 46 | 43 | 41 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 39 907 | 63 961 | 72 679 | 63 728 | 98 609 |
| Personalkostnader | 21 414 | 25 710 | 25 659 | 23 187 | 31 389 |
| Av- och nedskrivningar | 1 056 | 1 347 | 1 316 | 923 | 1 262 |
| Övriga externa kostnader | 11 996 | 17 352 | 21 882 | 20 830 | 24 950 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 868 | −13 895 | −17 707 | −17 368 | −19 065 |
| Rörelseresultat | −2 427 | 5 657 | 6 115 | 1 420 | 21 943 |
| Ränteintäkter | 34 | 27 | 11 | — | — |
| Räntekostnader | 798 | 1 013 | 1 167 | 692 | 1 164 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 190 | 4 671 | 4 959 | 728 | 20 779 |
| Bokslutsdispositioner | 3 578 | −2 298 | −1 348 | −710 | −3 389 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | −11 000 |
| Skatt | 98 | 346 | 776 | 15 | 1 373 |
| Årets resultat | 290 | 2 027 | 2 835 | 3 | 5 017 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 162 | 9 895 | 11 104 | 12 122 | 10 585 |
| Varulager | 15 557 | 12 612 | 14 888 | 12 411 | 9 529 |
| Kortfristiga fordringar | 15 189 | 14 882 | 13 229 | 18 911 | 13 784 |
| Kassa och bank | 0 | 1 946 | 0 | 0 | 15 329 |
| Omsättningstillgångar | 30 746 | 29 440 | 28 117 | 31 322 | 38 642 |
| Summa tillgångar | 39 908 | 39 335 | 39 221 | 43 444 | 49 226 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 9 882 | 7 855 | 5 020 | 5 017 | 0 |
| Eget kapital | 10 222 | 9 932 | 7 905 | 5 070 | 5 067 |
| Justerat eget kapital | 15 516 | 14 891 | 12 230 | 8 325 | 7 758 |
| Obeskattade reserver | 6 667 | 6 246 | 5 447 | 4 099 | 3 389 |
| Avsättningar | 14 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 8 130 | 9 280 | 10 045 | 12 351 | 13 741 |
| Kortfristiga skulder | 14 875 | 13 870 | 15 824 | 21 924 | 27 029 |
| Summa eget kapital och skulder | 39 908 | 39 335 | 39 221 | 43 444 | 49 226 |
| Ställda säkerheter | 52 767 | 43 943 | 44 089 | 44 235 | 42 800 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 608 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Nya Mönsterås Metall AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 39,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,1 procent, och soliditeten var god — 25,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 38 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 37 personer, med säte i Mönsterås.
Bolagets verksamhet är att bedriva metallgjuteri och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Rickard Wiger (f. 1981) Verkställande direktör
- Rickard Wiger (f. 1981) Styrelseledamot
- Bo Wiger (f. 1948) Styrelsesuppleant
- Mikael Riberth (f. 1960) Revisor
- Terese Wiger Albertsson (f. 1971) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Invest 218 AB (559041-3299) |
|---|---|
| Koncernmoder | Invest 218 AB (559041-3299) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig metallvarutillverkning (SNI 25999) |
| Adress | Gjuterivägen 4, 383 92, Mönsterås Besök: Gjuterivägen 4, Mönsterås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0499-49500 |