Aktiebolag Nora
Nya Framtec AB
291 sökningar
Omsättning 2025
29,7 mkr
−18,1 %Rörelsemarginal
15,7 %
−11,1 p.e.Soliditet
25,1 %
−2,5 p.e.Anställda
5
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 665 | 36 214 | 53 690 | 31 799 | 33 905 | 17 460 | 29 302 | 32 365 |
| Rörelseresultat | 4 669 | 9 720 | 17 286 | 8 574 | 9 712 | 2 377 | 10 274 | 10 003 |
| Årets resultat | 8 842 | 7 524 | 11 058 | 5 744 | 6 327 | 1 834 | 6 467 | 6 094 |
| Eget kapital | 8 979 | 8 937 | 11 414 | 5 856 | 6 611 | 4 284 | 8 450 | 7 983 |
| Balansomslutning | 35 811 | 32 429 | 32 011 | 27 158 | 26 983 | 22 066 | 21 599 | 23 541 |
| Anställda | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 665 | 36 214 | 53 690 | 31 799 | 33 905 | 17 460 | 29 302 | 32 365 |
| Personalkostnader | 5 028 | 4 231 | 4 380 | 3 809 | 3 436 | 2 676 | 2 599 | 2 579 |
| Av- och nedskrivningar | 98 | 98 | 80 | 27 | 27 | 1 | 0 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 2 005 | 2 191 | 1 784 | 1 517 | 1 214 | 1 363 | 1 213 | 447 |
| Övriga rörelseposter, netto | −17 865 | −19 974 | −30 160 | −17 872 | −19 516 | −11 043 | −15 216 | −19 323 |
| Rörelseresultat | 4 669 | 9 720 | 17 286 | 8 574 | 9 712 | 2 377 | 10 274 | 10 003 |
| Ränteintäkter | 4 659 | 604 | 54 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 6 | 7 | 13 | 7 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 328 | 10 323 | 17 340 | 8 676 | 10 102 | 2 364 | 10 266 | 10 000 |
| Bokslutsdispositioner | 779 | −700 | −3 321 | −1 398 | −2 100 | 0 | −2 015 | −2 169 |
| Skatt | 1 266 | 2 099 | 2 962 | 1 534 | 1 675 | 529 | 1 785 | 1 737 |
| Årets resultat | 8 842 | 7 524 | 11 058 | 5 744 | 6 327 | 1 834 | 6 467 | 6 094 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 874 | 8 772 | 6 394 | 4 681 | 3 508 | 2 335 | 0 | 43 |
| Varulager | 8 179 | 5 947 | 3 109 | 5 531 | 3 062 | 5 601 | 1 796 | 3 904 |
| Kortfristiga fordringar | 5 064 | 6 658 | 6 110 | 7 084 | 5 356 | 4 059 | 2 649 | 6 300 |
| Kassa och bank | 10 857 | 8 785 | 13 326 | 6 790 | 11 666 | 4 072 | 11 154 | 13 294 |
| Omsättningstillgångar | 25 937 | 23 657 | 25 617 | 22 478 | 23 476 | 19 731 | 21 599 | 23 498 |
| Summa tillgångar | 35 811 | 32 429 | 32 011 | 27 158 | 26 983 | 22 066 | 21 599 | 23 541 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 37 | 1 313 | 256 | 12 | 184 | 2 350 | 1 883 | 1 789 |
| Eget kapital | 8 979 | 8 937 | 11 414 | 5 856 | 6 611 | 4 284 | 8 450 | 7 983 |
| Justerat eget kapital | 20 964 | 21 541 | 23 462 | 15 267 | 14 912 | 10 918 | 15 084 | 13 017 |
| Obeskattade reserver | 15 095 | 15 874 | 15 174 | 11 853 | 10 455 | 8 355 | 8 355 | 6 340 |
| Kortfristiga skulder | 11 737 | 7 618 | 5 423 | 9 449 | 9 917 | 9 427 | 4 794 | 9 218 |
| Summa eget kapital och skulder | 35 811 | 32 429 | 32 011 | 27 158 | 26 983 | 22 066 | 21 599 | 23 541 |
| Ställda säkerheter | 1 870 | 1 870 | 1 870 | 1 870 | 1 870 | 1 870 | 1 870 | 1 870 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 375 granskade bolag ligger Nya Framtec AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 29,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 15,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 25,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Nora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva försäljning och konstruktion av maskiner till sågverksindustrin och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Per Gunnar Ekman (f. 1976) Verkställande direktör
Styrelse
- Rickard Karlsson (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Leif Karlsson (f. 1959) Styrelseledamot
- Per Gunnar Ekman (f. 1976) Styrelseledamot
- Lovisa Ekman (f. 2005) Styrelsesuppleant
- Kent Karlsson (f. 1950) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Lindblad (f. 1958) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-10-19 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med verktygsmaskiner (SNI 46620) |
| Adress | Stensnäsvägen 10, 713 32, Nora Besök: Stensnäsvägen 10, Nora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0587-80870 |