Aktiebolag Upplands-Bro 159 sökningar
NV Mätkonsult AB
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
4,5 mkr
−3,2 %20,6 %
−9,0 p.e.32,8 %
−12,8 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 472 | 4 618 | 3 614 | 3 102 | 3 252 | 3 506 | 4 128 | 3 688 |
| Rörelseresultat | 923 | 1 368 | 575 | −285 | 203 | 394 | 303 | 562 |
| Årets resultat | 694 | 769 | 367 | 6 | 236 | 226 | 401 | 319 |
| Eget kapital | 1 197 | 1 203 | 834 | 467 | 461 | 725 | 949 | 1 049 |
| Balansomslutning | 3 650 | 2 638 | 1 801 | 1 335 | 1 765 | 2 119 | 2 335 | 2 579 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 472 | 4 618 | 3 614 | 3 102 | 3 252 | 3 506 | 4 128 | 3 688 |
| Personalkostnader | 2 741 | 2 429 | 2 243 | 2 962 | 2 475 | 2 111 | 2 766 | 2 191 |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 40 | 40 | 49 | 47 | 18 | 16 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 773 | 829 | 802 | 440 | 710 | 1 201 | 1 042 | 918 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 48 | 46 | 64 | 183 | 218 | — | — |
| Rörelseresultat | 923 | 1 368 | 575 | −285 | 203 | 394 | 303 | 562 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 0 | 7 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 917 | 1 368 | 569 | −287 | 203 | 394 | 302 | 560 |
| Bokslutsdispositioner | −30 | −350 | −100 | 325 | 100 | −100 | 220 | −145 |
| Skatt | 193 | 249 | 102 | 33 | 66 | 68 | 122 | 96 |
| Årets resultat | 694 | 769 | 367 | 6 | 236 | 226 | 401 | 319 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 271 | 44 | 85 | 125 | 173 | 79 | 37 | 54 |
| Kortfristiga fordringar | 926 | 773 | 797 | 1 021 | 1 027 | 878 | 1 047 | 511 |
| Kassa och bank | 2 453 | 1 821 | 919 | 189 | 565 | 1 162 | 1 251 | 2 014 |
| Omsättningstillgångar | 3 379 | 2 594 | 1 716 | 1 210 | 1 592 | 2 040 | 2 298 | 2 525 |
| Summa tillgångar | 3 650 | 2 638 | 1 801 | 1 335 | 1 765 | 2 119 | 2 335 | 2 579 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 453 | 384 | 417 | 411 | 175 | 449 | 498 | 680 |
| Eget kapital | 1 197 | 1 203 | 834 | 467 | 461 | 725 | 949 | 1 049 |
| Justerat eget kapital | 1 793 | 1 775 | 1 128 | 681 | 933 | 1 277 | 1 421 | 1 696 |
| Obeskattade reserver | 750 | 720 | 370 | 270 | 595 | 695 | 595 | 815 |
| Kortfristiga skulder | 1 703 | 715 | 597 | 598 | 709 | 699 | 791 | 715 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 650 | 2 638 | 1 801 | 1 335 | 1 765 | 2 119 | 2 335 | 2 579 |
| Ställda säkerheter | 350 | 350 | 350 | 350 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 11 738 bolag som granskas inom samma bransch hamnar NV Mätkonsult AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 4,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,6 procent, och soliditeten var god — 32,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Upplands-Bro.
Bolaget skall utföra mätekniska arbeten vid mark-, hus och anläggningsprojekt samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Naser Vukovic (f. 1962) Styrelseledamot
- Mirzeta Vukovic (f. 1967) Styrelsesuppleant
- Björn Johansson Sjödin (f. 1983) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-08-30 |
|---|---|
| Adress | Kamrervägen 5B, 197 30, Bro Besök: Kamrervägen 5 B, Bro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-3527561 |