Aktiebolag Orsa
Nutrix Servitum AB
68 sökningar
Omsättning 2025
200 tkr
−28,6 %Rörelsemarginal
-22,0 %
−23,4 p.e.Soliditet
79,0 %
+12,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 200 | 280 | 123 | 332 | 426 | 484 | 1 101 | 800 |
| Rörelseresultat | −44 | 4 | −53 | −25 | 65 | −35 | −31 | 159 |
| Årets resultat | −44 | 3 | −54 | −25 | 61 | −34 | −37 | 118 |
| Eget kapital | 98 | 141 | 138 | 192 | 217 | 156 | 191 | 228 |
| Balansomslutning | 124 | 211 | 147 | 204 | 404 | 417 | 425 | 419 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 200 | 280 | 123 | 332 | 426 | 484 | 1 101 | 800 |
| Personalkostnader | 15 | 77 | 31 | 74 | 373 | 542 | 475 | 169 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 22 | 22 | 18 | 50 | 54 | 54 | 34 |
| Övriga externa kostnader | 212 | 177 | 122 | 269 | 437 | 423 | 596 | 429 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | — | −1 | 4 | 499 | 500 | −7 | −9 |
| Rörelseresultat | −44 | 4 | −53 | −25 | 65 | −35 | −31 | 159 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −44 | 3 | −54 | −25 | 64 | −34 | −37 | 154 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 36 |
| Årets resultat | −44 | 3 | −54 | −25 | 61 | −34 | −37 | 118 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 31 | 48 | 70 | 96 | 35 | 85 | 107 | 136 |
| Kortfristiga fordringar | 84 | 113 | 77 | 69 | 221 | 93 | 245 | 178 |
| Kassa och bank | 9 | 50 | 0 | 39 | 148 | 240 | 72 | 105 |
| Omsättningstillgångar | 92 | 164 | 77 | 108 | 368 | 332 | 317 | 283 |
| Summa tillgångar | 124 | 211 | 147 | 204 | 404 | 417 | 425 | 419 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 92 | 0 | 142 | 167 | 106 | 140 | 178 | −29 |
| Eget kapital | 98 | 141 | 138 | 192 | 217 | 156 | 191 | 228 |
| Justerat eget kapital | 98 | 141 | 138 | 192 | 217 | 156 | 191 | 228 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 75 | 128 | 129 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 70 | 9 | 12 | 138 | 186 | 106 | 62 |
| Summa eget kapital och skulder | 124 | 211 | 147 | 204 | 404 | 417 | 425 | 419 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 423 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Nutrix Servitum AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 200 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -22,0 procent, och soliditeten var hög — 79,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 29 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Orsa.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom artistförmedling, uthyrning av vårdpersonal samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Torgny Liljedal (f. 1969) Styrelseledamot
- Jonathan Liljedal (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-10-31 |
|---|---|
| Bransch | Arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100) |
| Adress | Tröskladevägen 31, 794 95, Skattungbyn Besök: Tröskladevägen 31, Skattungbyn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |