Aktiebolag Malmö
Nung ME AB
71 sökningar
1,1 mkr
+98,2 %22,0 %
+4,3 p.e.54,5 %
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 100 | 555 | 504 | 412 | 175 | 345 |
| Rörelseresultat | 242 | 98 | 7 | 0 | −157 | −193 |
| Årets resultat | 222 | 98 | 6 | 0 | −157 | −193 |
| Eget kapital | 133 | −88 | −187 | −193 | −193 | −143 |
| Balansomslutning | 244 | 34 | 25 | 18 | 6 | 0 |
| Anställda | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 100 | 555 | 504 | 412 | 175 | 345 |
| Personalkostnader | 414 | 146 | 196 | 146 | 61 | 166 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 433 | 309 | 301 | 265 | 272 | 372 |
| Övriga rörelseposter, netto | −9 | — | — | — | 1 | — |
| Rörelseresultat | 242 | 98 | 7 | 0 | −157 | −193 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 243 | 98 | 7 | 0 | −157 | −193 |
| Skatt | 22 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 222 | 98 | 6 | 0 | −157 | −193 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 | 10 | 12 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 6 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 2 | 0 | 6 | 3 | 0 |
| Kassa och bank | 227 | 16 | 7 | 12 | 4 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 237 | 24 | 13 | 18 | 6 | 0 |
| Summa tillgångar | 244 | 34 | 25 | 18 | 6 | 0 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −139 | −236 | −243 | −243 | −86 | 0 |
| Eget kapital | 133 | −88 | −187 | −193 | −193 | −143 |
| Justerat eget kapital | 133 | −88 | −187 | −193 | −193 | −143 |
| Långfristiga skulder | 37 | 100 | 199 | 197 | 187 | 119 |
| Kortfristiga skulder | 74 | 22 | 13 | 14 | 12 | 24 |
| Summa eget kapital och skulder | 244 | 34 | 25 | 18 | 6 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 436 granskade bolag ligger Nung ME AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 22,0 procent, och soliditeten var hög — 54,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 98 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Malmö.
Aktiebolaget ska bedriva skönhetsbehandling samt massage med inriktning på idrott, arbetsskador och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mats Edstrand (f. 1959) Styrelseledamot
- Janta Edstrand (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-03-05 |
|---|---|
| Bransch | Dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230) |
| Adress | Fredriksbergsgatan 12 lgh 1301, 212 11, Malmö Besök: Fredriksbergsgatan 12 LGH 1301, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |