Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Nukering Constructions AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Nukering Constructions AB ökade omsättningen med 40 procent senaste året. Medianen bland branschens 113 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 16,7 procent, mot branschmedianens 7,0 procent.
Soliditeten ligger på 55,7 procent — branschens median är 45,2 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Installation av industrimaskiner och -utrustning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 53 | 98 | 46 % | |
| Värdeförändring | +70,0 % | 8 | 95 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +39,6 % | 17 | 113 | 85 % |
| Rörelsemarginal | 16,7 % | 17 | 113 | 85 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 % | 51 | 113 | 55 % |
| Soliditet | 55,7 % | 37 | 113 | 67 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 421 tkr | 89 | 113 | 21 % |
| Rörelseresultat per anställd | 237 tkr | 42 | 113 | 63 % |
| Nettoomsättning | 8 526 tkr | 86 | 113 | 24 % |
| Rörelseresultat | 1 422 tkr | 53 | 113 | 53 % |
| Antal anställda | 6 | 73 | 113 | 35 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 298 | 9 259 | 54 % | |
| Värdeförändring | +70,0 % | 1 221 | 9 142 | 87 % |
| Tillväxt i omsättning | +39,6 % | 789 | 10 556 | 93 % |
| Rörelsemarginal | 16,7 % | 1 524 | 10 543 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 % | 3 668 | 10 557 | 65 % |
| Soliditet | 55,7 % | 3 761 | 10 531 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 421 tkr | 7 272 | 10 557 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | 237 tkr | 3 019 | 10 557 | 71 % |
| Nettoomsättning | 8 526 tkr | 7 702 | 10 557 | 27 % |
| Rörelseresultat | 1 422 tkr | 4 038 | 10 557 | 62 % |
| Antal anställda | 6 | 6 135 | 10 557 | 42 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 36 428 | 78 068 | 53 % | |
| Värdeförändring | +70,0 % | 10 568 | 76 955 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | +39,6 % | 6 819 | 87 561 | 92 % |
| Rörelsemarginal | 16,7 % | 12 599 | 87 479 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 % | 31 021 | 87 581 | 65 % |
| Soliditet | 55,7 % | 31 076 | 87 385 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 421 tkr | 60 541 | 87 582 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | 237 tkr | 25 163 | 87 582 | 71 % |
| Nettoomsättning | 8 526 tkr | 63 698 | 87 582 | 27 % |
| Rörelseresultat | 1 422 tkr | 33 844 | 87 582 | 61 % |
| Antal anställda | 6 | 51 175 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .