starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Nuance Consulting AB

37 sökningar

Omsättning 2025

776 tkr

−61,1 %
Rörelsemarginal

25,5 %

−15,5 p.e.
Soliditet

73,6 %

Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12
Omsättning7761 9961 311679
Rörelseresultat198818468381
Årets resultat111483278225
Eget kapital425621333250
Balansomslutning1 09700598
Anställda1121
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*
Nettoomsättning7761 9961 311679
Personalkostnader5541 136810260
Övriga externa kostnader24423438
Rörelseresultat198818468381
Ränteintäkter11111—
Resultat efter finansiella poster209829469381
Bokslutsdispositioner−59−209−118−96
Koncernbidrag−2−1000
Skatt361277359
Årets resultat111483278225

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*
Anläggningstillgångar2102102100
Kortfristiga fordringar038384291
Kassa och bank01 033648307
Omsättningstillgångar01 416732598
Summa tillgångar1 09700598
Aktiekapital25252525
Balanserat resultat289113300
Eget kapital425621333250
Justerat eget kapital808957503326
Obeskattade reserver48242321496
Kortfristiga skulder190588439252
Summa eget kapital och skulder1 0971 626942598

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Nuance Consulting AB omsatte 776 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 25,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 73,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 61 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget kommer att sälja konsulttjänster inom strategi och företagsrådgivning.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Nuance Consulting AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Nuance Consulting AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Nuance Consulting AB (559370-9172)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Nuance Consulting AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2022-03-17
Bransch Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Adress
Lignagatan 4, 117 34, Stockholm
Besök: Lignagatan 4, Stockholm
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad