Aktiebolag Sundsvall
NP3 Näringen Tre AB
51 sökningar
Omsättning 2024
1 mkr
−2,9 %Rörelsemarginal
55,5 %
−4,7 p.e.Soliditet
16,1 %
−0,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 005 | 1 035 | 1 106 | 954 | 936 | 926 |
| Rörelseresultat | 558 | 623 | 497 | 543 | 588 | 494 |
| Årets resultat | −11 | 167 | 79 | 311 | 205 | 139 |
| Eget kapital | 1 425 | 1 436 | 1 269 | 1 190 | 2 348 | 2 144 |
| Balansomslutning | 8 850 | 8 715 | 8 559 | 9 667 | 9 834 | 9 777 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-03 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 005 | 1 035 | 1 106 | 954 | 936 | 926 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 55 | 55 | 55 | 73 | 85 |
| Övriga externa kostnader | 392 | 403 | 554 | 356 | 206 | 222 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 46 | — | — | −69 | −125 |
| Rörelseresultat | 558 | 623 | 497 | 543 | 588 | 494 |
| Ränteintäkter | 62 | 36 | 61 | — | — | — |
| Räntekostnader | 505 | 0 | 0 | 0 | 249 | 246 |
| Resultat efter finansiella poster | 115 | 309 | 475 | 404 | 334 | 250 |
| Bokslutsdispositioner | −60 | −70 | 0 | 0 | −87 | −65 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −375 | −21 | 0 | 0 |
| Skatt | 66 | 72 | 21 | 72 | 43 | 46 |
| Årets resultat | −11 | 167 | 79 | 311 | 205 | 139 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-03 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 564 | 7 619 | 7 674 | 7 729 | 7 838 | 7 911 |
| Kortfristiga fordringar | 1 286 | 1 096 | 183 | 1 938 | 1 749 | 1 846 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 702 | 0 | 248 | 19 |
| Omsättningstillgångar | 1 286 | 1 096 | 885 | 1 938 | 1 996 | 1 865 |
| Summa tillgångar | 8 850 | 8 715 | 8 559 | 9 667 | 9 834 | 9 777 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 293 | 1 126 | 1 047 | 736 | 316 | 161 |
| Eget kapital | 1 425 | 1 436 | 1 269 | 1 190 | 2 348 | 2 144 |
| Justerat eget kapital | 1 701 | 1 664 | 1 441 | 1 362 | 2 520 | 2 247 |
| Obeskattade reserver | 347 | 287 | 217 | 217 | 217 | 130 |
| Avsättningar | 552 | 531 | 511 | 490 | 498 | 512 |
| Långfristiga skulder | 6 223 | 6 223 | 6 223 | 6 223 | 6 070 | 6 320 |
| Kortfristiga skulder | 303 | 238 | 339 | 1 547 | 701 | 671 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 850 | 8 715 | 8 559 | 9 667 | 9 834 | 9 777 |
| Ställda säkerheter | 6 223 | 6 223 | 6 223 | 6 200 | 6 200 | 6 200 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 129 granskade bolag ligger NP3 Näringen Tre AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 55,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 16,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Sätet finns i Sundsvall.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Andreas Wahlén (f. 1980) Styrelseledamot
- Marie Selin (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Markus Häggberg (f. 1972) Extern firmatecknare
- Håkan Vallin (f. 1962) Extern firmatecknare
- Mikael Lindberg (f. 1981) Extern firmatecknare
- Anna Wirtén (f. 1976) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | NP13 Förvaltning AB (559034-6564) |
|---|---|
| Koncernmoder | NP3 Fastigheter AB (556749-1963) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-11-04 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 12, 851 02, Sundsvall Besök: Box 12, Sundsvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |