Aktiebolag Sundsvall
NP16 Stenbäret 6 & 8 AB
158 sökningar
Omsättning 2025
3,7 mkr
+73,3 %Rörelsemarginal
27,6 %
+29,9 p.e.Soliditet
55,5 %
+2,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 744 | 2 160 | 3 179 | 2 817 | 2 717 | 2 818 | 2 945 |
| Rörelseresultat | 1 033 | −50 | 1 471 | −641 | 864 | 1 237 | 723 |
| Årets resultat | 52 | −995 | 92 | −513 | 574 | 835 | 438 |
| Eget kapital | 33 844 | 29 911 | 2 597 | 2 392 | 2 906 | 2 331 | 1 997 |
| Balansomslutning | 60 959 | 56 316 | 20 189 | 12 355 | 13 784 | 11 982 | 12 777 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 744 | 2 160 | 3 179 | 2 817 | 2 717 | 2 818 | 2 945 |
| Av- och nedskrivningar | 1 889 | 618 | 899 | 601 | 617 | 474 | 478 |
| Övriga externa kostnader | 822 | 1 592 | 888 | 2 959 | 1 333 | 1 073 | 1 743 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 79 | 102 | 97 | −34 | — |
| Rörelseresultat | 1 033 | −50 | 1 471 | −641 | 864 | 1 237 | 723 |
| Ränteintäkter | 7 | 3 | 8 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 703 | 1 071 | 0 | 143 | 134 | 161 | 162 |
| Resultat efter finansiella poster | 337 | −1 118 | 263 | −682 | 730 | 1 076 | 561 |
| Bokslutsdispositioner | −298 | 0 | 0 | 169 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 163 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | −13 | 40 | 172 | 0 | 156 | 241 | 124 |
| Årets resultat | 52 | −995 | 92 | −513 | 574 | 835 | 438 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 53 000 | 50 000 | 20 067 | 11 013 | 13 022 | 11 533 | 11 361 |
| Kortfristiga fordringar | 6 930 | 5 232 | 122 | 521 | 95 | 9 | 169 |
| Kassa och bank | 1 029 | 1 084 | 0 | 821 | 666 | 440 | 1 247 |
| Omsättningstillgångar | 7 959 | 6 316 | 122 | 1 342 | 761 | 449 | 1 416 |
| Summa tillgångar | 60 959 | 56 316 | 20 189 | 12 355 | 13 784 | 11 982 | 12 777 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 492 | 2 476 | 2 385 | 2 785 | 2 212 | 1 376 | 1 439 |
| Eget kapital | 33 844 | 29 911 | 2 597 | 2 392 | 2 906 | 2 331 | 1 997 |
| Justerat eget kapital | 34 081 | 29 911 | 2 597 | 2 392 | 3 040 | 2 465 | 2 131 |
| Obeskattade reserver | 298 | 0 | 0 | 0 | 169 | 169 | 169 |
| Avsättningar | 8 222 | 7 412 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 8 535 | 9 383 | 8 299 | 9 339 |
| Kortfristiga skulder | 18 595 | 18 993 | 17 592 | 1 428 | 1 326 | 1 183 | 1 272 |
| Summa eget kapital och skulder | 60 959 | 56 316 | 20 189 | 12 355 | 13 784 | 11 982 | 12 777 |
| Ställda säkerheter | 18 200 | 18 200 | 20 870 | 13 170 | 13 170 | 14 400 | 14 400 |
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar NP16 Stenbäret 6 & 8 AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 3,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 27,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 55,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 73 procent. Bolaget hör hemma i Sundsvall.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Andreas Wahlén (f. 1980) Styrelseledamot
- Markus Häggberg (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Lars Skoglund (f. 1963) Revisor
- Mikael Lindberg (f. 1981) Extern firmatecknare
- Håkan Vallin (f. 1962) Extern firmatecknare
- Anna Wirtén (f. 1976) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | NP16 Uttern Holdco AB (559326-6413) |
|---|---|
| Koncernmoder | Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ) (559269-9507) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1988-02-29 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 12, 851 02, Sundsvall Besök: Box 12, Sundsvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |