Aktiebolag Huddinge
Novia El & Vvs AB
62 sökningar
4 mkr
+2,7 %7,8 %
−1,0 p.e.80,1 %
+18,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 040 | 3 933 | 2 657 | 3 295 | 5 074 | 2 145 | 1 468 | 693 |
| Rörelseresultat | 317 | 349 | 144 | 88 | 49 | 32 | 252 | 247 |
| Årets resultat | 246 | 272 | 110 | 67 | 32 | 24 | 197 | 190 |
| Eget kapital | 1 188 | 942 | 670 | 560 | 493 | 461 | 437 | 240 |
| Balansomslutning | 1 484 | 1 535 | 871 | 700 | 617 | 627 | 630 | 378 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 040 | 3 933 | 2 657 | 3 295 | 5 074 | 2 145 | 1 468 | 693 |
| Personalkostnader | 683 | 682 | 560 | 418 | 554 | 518 | 543 | 340 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 218 | 215 | 235 | 307 | 143 | 166 | 137 | 66 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 822 | −2 687 | −1 718 | −2 465 | −4 311 | −1 412 | −519 | −23 |
| Rörelseresultat | 317 | 349 | 144 | 88 | 49 | 32 | 252 | 247 |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 316 | 347 | 144 | 88 | 45 | 32 | 252 | 244 |
| Skatt | 70 | 76 | 34 | 22 | 13 | 8 | 55 | 54 |
| Årets resultat | 246 | 272 | 110 | 67 | 32 | 24 | 197 | 190 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 34 | 50 | 67 |
| Kortfristiga fordringar | 663 | 855 | 455 | 139 | 237 | 185 | 287 | 136 |
| Kassa och bank | 821 | 680 | 416 | 561 | 363 | 409 | 293 | 175 |
| Omsättningstillgångar | 1 484 | 1 535 | 871 | 700 | 600 | 594 | 580 | 311 |
| Summa tillgångar | 1 484 | 1 535 | 871 | 700 | 617 | 627 | 630 | 378 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 892 | 620 | 510 | 443 | 411 | 387 | 190 | 0 |
| Eget kapital | 1 188 | 942 | 670 | 560 | 493 | 461 | 437 | 240 |
| Justerat eget kapital | 1 188 | 942 | 670 | 560 | 493 | 461 | 437 | 240 |
| Långfristiga skulder | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Kortfristiga skulder | 232 | 529 | 137 | 76 | 60 | 102 | 129 | 74 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 484 | 1 535 | 871 | 700 | 617 | 627 | 630 | 378 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 954 granskade bolag ligger Novia El & Vvs AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 7,8 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 80,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Huddinge.
El & VVS.
Styrelse & ledning
- Mladen Lukic (f. 1981) Styrelseledamot
- Caroline Boström (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-02-02 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Näckrosvägen 13B, 142 64, Trångsund Besök: Näckrosvägen 13 B, Trångsund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |