Aktiebolag Göteborg 69 sökningar
Nötskärs Båtvarv AB
Fastighetsrelaterad stödverksamhet
139 tkr
+13,9 %-48,2 %
+60,8 p.e.6,1 %
+0,1 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 139 | 122 | 119 | 175 | 220 | 336 | 4 |
| Rörelseresultat | −67 | −133 | −177 | −161 | −145 | 65 | −13 |
| Årets resultat | −90 | −147 | −192 | −173 | −117 | 21 | −82 |
| Eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 102 | 219 | 150 |
| Balansomslutning | 1 632 | 1 659 | 1 718 | 1 817 | 1 608 | 1 665 | 302 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09* | 2017-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 139 | 122 | 119 | 175 | 220 | 336 | 4 |
| Av- och nedskrivningar | 70 | 81 | 87 | 89 | 56 | 65 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 109 | 162 | 195 | 289 | 275 | 213 | 5 |
| Övriga rörelseposter, netto | −27 | −12 | −14 | 42 | −34 | 7 | — |
| Rörelseresultat | −67 | −133 | −177 | −161 | −145 | 65 | −13 |
| Räntekostnader | 23 | 14 | 14 | 12 | 6 | 9 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −90 | −147 | −192 | −173 | −151 | 56 | −13 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | −34 | 39 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −108 |
| Årets resultat | −90 | −147 | −192 | −173 | −117 | 21 | −82 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09* | 2017-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 532 | 1 588 | 1 669 | 1 757 | 1 444 | 1 500 | 62 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 60 | 42 | 29 | 153 | 139 | 239 |
| Kassa och bank | 46 | 11 | 7 | 31 | 11 | 26 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 100 | 71 | 49 | 60 | 164 | 165 | 240 |
| Summa tillgångar | 1 632 | 1 659 | 1 718 | 1 817 | 1 608 | 1 665 | 302 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 0 | 2 | 119 | 98 | 132 |
| Eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 102 | 219 | 150 |
| Justerat eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 102 | 246 | 150 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 0 |
| Långfristiga skulder | 294 | 348 | 401 | 455 | 161 | 185 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 238 | 1 211 | 1 217 | 1 262 | 1 345 | 1 227 | 152 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 632 | 1 659 | 1 718 | 1 817 | 1 608 | 1 665 | 302 |
| Ställda säkerheter | 965 | 965 | 965 | 965 | 965 | 965 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 363 | 171 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 435 granskade bolag ligger Nötskärs Båtvarv AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 139 tusen kronor för räkenskapsåret 2023. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -48,2 procent, och soliditeten var låg — 6,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 14 procent. Sätet finns i Göteborg.
Bolaget ska bedriva båtvarvsverksamhet, service, reparation och försäljning av båtar, bilar och motorfordon, konsulting inom lednings- och kvalitetssystem, fastighetsförvaltning, kapital- förvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Patrik Lundgren (f. 1975) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-03-17 |
|---|---|
| Adress | Eckragatan 33D, 426 76, Västra Frölunda Besök: Eckragatan 33 D, Västra Frölunda |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |