Aktiebolag Nora 36 sökningar
Nosslins AB
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
8,7 mkr
−1,1 %2,0 %
+2,3 p.e.14,4 %
+4,8 p.e.10
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 741 | 8 838 | 8 481 | 8 477 | 8 637 | 8 777 | 8 306 | 6 950 |
| Rörelseresultat | 176 | −25 | −17 | 9 | −183 | 35 | −130 | 115 |
| Årets resultat | 176 | −25 | −16 | 8 | −183 | 35 | −130 | 88 |
| Eget kapital | 402 | 227 | 252 | 268 | 260 | 443 | 408 | 538 |
| Balansomslutning | 2 801 | 2 367 | 2 481 | 2 207 | 2 358 | 2 484 | 2 670 | 2 311 |
| Anställda | 10 | 12 | 10 | 10 | 12 | 11 | 10 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 741 | 8 838 | 8 481 | 8 477 | 8 637 | 8 777 | 8 306 | 6 950 |
| Personalkostnader | 5 236 | 5 294 | 4 934 | 4 837 | 5 283 | 5 231 | 4 753 | 3 805 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 5 | 30 | 30 | 30 | 30 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 3 347 | 3 603 | 3 596 | 3 644 | 3 676 | 3 584 | 3 653 | 3 006 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 43 | 169 | 103 | — | — |
| Rörelseresultat | 176 | −25 | −17 | 9 | −183 | 35 | −130 | 115 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 176 | −25 | −16 | 8 | −183 | 35 | −130 | 115 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 |
| Årets resultat | 176 | −25 | −16 | 8 | −183 | 35 | −130 | 88 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 5 | 35 | 65 | 95 | 125 |
| Kortfristiga fordringar | 2 625 | 2 189 | 2 294 | 2 034 | 2 128 | 2 080 | 2 293 | 1 842 |
| Kassa och bank | 176 | 178 | 187 | 168 | 195 | 339 | 282 | 344 |
| Omsättningstillgångar | 2 801 | 2 367 | 2 481 | 2 202 | 2 323 | 2 419 | 2 575 | 2 186 |
| Summa tillgångar | 2 801 | 2 367 | 2 481 | 2 207 | 2 358 | 2 484 | 2 670 | 2 311 |
| Aktiekapital | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 |
| Balanserat resultat | −224 | −198 | −182 | −190 | −7 | −42 | 88 | 0 |
| Eget kapital | 402 | 227 | 252 | 268 | 260 | 443 | 408 | 538 |
| Justerat eget kapital | 402 | 227 | 252 | 268 | 260 | 443 | 408 | 538 |
| Kortfristiga skulder | 2 399 | 2 140 | 2 229 | 1 939 | 2 098 | 2 041 | 2 262 | 1 773 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 801 | 2 367 | 2 481 | 2 207 | 2 358 | 2 484 | 2 670 | 2 311 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 203 granskade bolag ligger Nosslins AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 8,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,0 procent, och soliditeten var måttlig — 14,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 10 personer och har sitt säte i Nora.
Bolaget ska bedriva dagligvaruhandel samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Annika Nilsson (f. 1965) Styrelseledamot
- Jan Olov Nilsson (f. 1955) Styrelsesuppleant
- Björn Thorén (f. 1990) Revisor
- Annette Samils (f. 1980) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-05-17 |
|---|---|
| Adress | Borgmästargatan 10, 713 31, Nora Besök: Borgmästargatan 10, Nora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 010-7414120 |