Aktiebolag Stockholm 62 sökningar
Northern Standard AB
Reklambyråverksamhet
1 mkr
−67,7 %-25,4 %
−72,3 p.e.76,3 %
+24,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 002 | 3 101 | 1 324 | 2 919 | 3 166 | 944 | 1 463 |
| Rörelseresultat | −255 | 1 454 | −168 | 743 | 1 494 | −298 | 128 |
| Årets resultat | −26 | 929 | 159 | 441 | 870 | −37 | 625 |
| Eget kapital | 2 142 | 1 939 | 1 339 | 1 680 | 1 650 | 1 100 | 1 457 |
| Balansomslutning | 2 808 | 3 720 | 2 437 | 3 477 | 3 531 | 1 753 | 2 510 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 002 | 3 101 | 1 324 | 2 919 | 3 166 | 944 | 1 463 |
| Personalkostnader | 252 | 922 | 934 | 1 740 | 1 282 | 901 | 881 |
| Av- och nedskrivningar | 100 | 109 | 82 | 109 | 11 | 60 | 115 |
| Övriga externa kostnader | 1 038 | 280 | 301 | 252 | 308 | 298 | 330 |
| Övriga rörelseposter, netto | 133 | −336 | −175 | −75 | −71 | 17 | −9 |
| Rörelseresultat | −255 | 1 454 | −168 | 743 | 1 494 | −298 | 128 |
| Ränteintäkter | 30 | 5 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −225 | 1 559 | −168 | 748 | 1 494 | −298 | 659 |
| Bokslutsdispositioner | 203 | −389 | 379 | −190 | −380 | 261 | 0 |
| Skatt | 4 | 241 | 51 | 118 | 244 | 0 | 35 |
| Årets resultat | −26 | 929 | 159 | 441 | 870 | −37 | 625 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 818 | 2 484 | 1 462 | 993 | 588 | 119 | 563 |
| Kortfristiga fordringar | 663 | 939 | 880 | 376 | 1 090 | 353 | 735 |
| Kassa och bank | 327 | 297 | 95 | 2 108 | 1 853 | 1 280 | 1 212 |
| Omsättningstillgångar | 990 | 1 236 | 975 | 2 484 | 2 943 | 1 634 | 1 946 |
| Summa tillgångar | 2 808 | 3 720 | 2 437 | 3 477 | 3 531 | 1 753 | 2 510 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 118 | 960 | 1 130 | 1 189 | 730 | 1 087 | 782 |
| Eget kapital | 2 142 | 1 939 | 1 339 | 1 680 | 1 650 | 1 100 | 1 457 |
| Justerat eget kapital | 2 474 | 2 565 | 1 657 | 2 299 | 2 118 | 1 266 | 1 830 |
| Obeskattade reserver | 418 | 789 | 400 | 779 | 589 | 209 | 470 |
| Kortfristiga skulder | 248 | 992 | 698 | 1 018 | 1 292 | 444 | 583 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 808 | 3 720 | 2 437 | 3 477 | 3 531 | 1 753 | 2 510 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 835 granskade bolag ligger Northern Standard AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -25,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 76,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 68 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom produkt, design, organisation, varumärke, marknadsföring och reklam, samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även utveckla, designa och marknadsföra egna digitala tjänster och fysiska produkter.
Styrelse & ledning
- Anders Färdig (f. 1983) Styrelseledamot
- Thomas Färdig (f. 1954) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-02-06 |
|---|---|
| Adress | Sveavägen 102, 113 50, Stockholm Besök: Sveavägen 102, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |